Öne Çıkanlar Gıda teknoloji çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Çayın kilo başına destekleme fiyatı 12 kuruş
Bakan Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Rize'nin kalkınmasında ve gerek ulusal gerek uluslararası arenada kendini duyurmasında çayın tek başına rol almadığını belirtti.
     Rize'yi geleceğe güvenle taşıyacak ve Rize'nin marka değerini artıracak olan etkenlerin başında Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin geldiğini kaydeden Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:
     ''Rize'nin hak ettiği yere gelebilmesi için üniversitemizin Türkiye'deki büyük üniversitelerle yarışabilmesi gerekiyor. Bunun için de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ne dört yeni bölüm ekleyeceğiz. Bunlar, Hukuk Fakültesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Ardeşen Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'dur. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararnamesi imzaya açıldı. Ayrıca henüz kararnamesi hazır olmayan ama şimdiden kurulması için çaba harcadığımız Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi'ni de Rize'ye kazandırmaya çalışıyoruz. Tüm bunlarla birlikte Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, yüksekokullar hariç 11 fakülteli bir üniversite haline gelecek. Bu sayede Rize markalaşma ve ülkemizin kaderini belirlemede önemli bir etken haline gelecek.''
   
     -''Çayın kilo başına destekleme fiyatı 12 kuruştur''-
   
     Bakan Yazıcı, Türkiye'nin 2023 yılında dünyada 10 marka hedefi olduğunu ifade ederek, bunlardan birinin muhakkak Türk çayı olacağını, Türk çayının marka olması için de üreticisinden sanayicisine kadar herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.
     Bakan Yazıcı, tarımda desteklemelerin Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     ''Türkiye tarım havzalarının belirlenmesine ilişkin kararın ekinde bulunan listede 30 tane tarım havzası yer alıyor, bu havzalar içinde yer alan tarım ürünlerinden biri de özellikle Rize havzasının ve çiftçisinin temel geçim kaynağı olan çaydır. Çayın kilo başına destekleme fiyatı 12 kuruştur.
     Biz hiçbir zaman popülizme kaçmadık. Neyi, nasıl yapabileceğimizi, imkanlarımızın ne olduğunu her zaman söyledik. Bugüne kadar fiyat belirlemelerle alakalı söylediğimiz şey hep şudur; biz vatandaşımızı, çalışanımızı, üreticimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bizim bu konuda açıklamamız net. Yani bu durum, bizim imkanlar dahilinde görevimizi yerine getirdiğimiz anlamına geliyor. Elbette vatandaşlarımızın durumunu biliyoruz ve onların durumunu anlıyoruz ama ihtiyaçlar sonsuz, yani insanlarımız daha fazla bekleyebilir, bu da çok doğal. Onların da bizi anlayışla karşılayacağını umuyorum.''
     Rize ve ilçeleriyle ilgili kentsel dönüşümle alakalı çeşitli projeler geliştirdiklerine dikkati çeken Bakan Yazıcı, şöyle dedi:
     ''Rize merkez ve ilçelerinde kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri Rize'yi geleceğe taşıyacaktır. Bu kapsamda öncelikli olarak hak sahipleri ile görüşülüp tapu işlemleri hızla devam ettiriliyor. Bazı sıkıntılar var, özellikle 2006 yılından beri çalışmalara devam ediliyor ama bazı projelerin henüz inşaat aşamasına bile geçilemediği görülüyor. Bu da Rize'nin vizyon ve prestij kaybına neden oluyor. Biz bu tür olayların önüne geçebilmek için Rize merkez ve ilçelerinde hızla kamulaştırma formülünü uygulayacağız.''
   
     -''Rize'nin içme suyu sorunu olmayacak''-
   
     Bakan Yazıcı, Rize'deki bütün işleri çok yakından takip ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
     ''Rize'nin geleceği için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz, sürecin tıkandığı yerde ise Başbakanımızla bu süreci aşıyoruz. İki ayda bir Rize'de koordinasyon toplantısı yapıyoruz. Bu yaptığımız toplantılarda Rize'nin sorunlarını ele alıyoruz. Daha önceki koordinasyonlarda Rize'nin su sorununu, Rize içerisinde o taşkınlarla ilgili dere yataklarının ıslahını ele almıştık. Son yaptığımız toplantıda ise yaşadığımız çöp sorunuyla alakalı önemli kararlar aldık ve bunu da orada görüştük. Andon suyunu Rize'nin hemen batı kesiminde bulunan su kaynağı ile takviye edeceğiz. Bu sayede o kanalı da aktif hale getirip, alternatif bir su yolu olarak kullanacağız. Sonuç itibariyle Rize'nin içme suyu sorunu olmayacak.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı