Öne Çıkanlar palmiye yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları ceviz bahçesi makam aracı kuraklık

Bu haber kez okundu.

Çiftçilere büyük destek
 İl Kültür Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen törenle projesi onaylanan çiftçiler sözleşme imzaladılar. Düzenlenen törene Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Vali Yardımcısı Tülay Baydar Bilgihan, İl Tarım Müdürü Ali Lek ve çiftçiler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan İl Tarım Müdürü Ali Lek, “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Türk Tarımında çığır açmış bir uygulamadır” dedi.
İl Tarım Müdürü Lek, “Program kapsamında 2006 yılından bu yana Erzincan genelinde 29 tarımsal sanayi tesisinin kurulması için Bakanlığımızdan onay alınmış ve bu tesislerin birçoğunun yapımı tamamlanmış ve üretime başlamıştır. Öyleki tesisler arasında soğuk hava depoları, bal paketleme ve ambalajlama, et işleme paketleme, peynir işleme paketleme, hububat işleme paketleme, süt işleme paketleme, yem fabrikası, bakliyat eleme boylama, turşu salamura reçel ve marmelat üretim tesisleri, sucuk, pastırma kavurma üretim tesisi, meyve ambalajlama ve tasnifleme gibi sektörün ihtiyaç duyduğu birçok tesis Erzincan’a kazandırılmış durumdadır. 4 yıllık süreçte saydığımız bu ekonomik yatırım projeleri için Bakanlığımız Erzincan’a 5,5 milyon TL tutarında hibe aktarmış toplamda ise Erzincanımıza 11,1 milyon TL tutarında yatırım yapılmıştır.Programın makine ekipman hibeleri bölümünde ise 2006 yılından 2011 yılına kadar 548 çiftçimize makine ve ekipman hibesi verilmiş durumdadır. Bugüne kadar Erzincan olarak makine ekipman hibesi olarak 2,3 milyon TL tutarında hibe kullandık. 2011 yılında ise 591 çiftçimiz bu hibelerden yararlanacaktır. Bu yıl dağıtacağımız makine ve ekipmanlar için kullanacağımız hibe miktarı 1,7 milyon TL’dir. Böylelikle 4 yılda kullanacağımız hibe tutarı 4 milyon TL’yi aşmaktadır. Genel olarak baktığımızda ise programın uygulamasından bu yana ekonomik yatırımlar ve makine-ekipman hibesi olarak Erzincan 10 milyon TL’yi aşkın hibe almış olacaktır.Bu hibenin sağlanmasında Tarım ve Köyişleri Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker, Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, Erzincan Valimiz Sayın Abdülkadir Demir ve Milletvekilimiz Sayın Sebahattin Karakelle Beyefendilerin çok büyük katkıları olmuştur” diye konuştu.

Törende konuşan Erzincan Valisi Abdülkadir Demir ise Erzincan tarım sektöründe son yıllarda sevindirici gelişmelerin yaşandığına dikkat çekti. Vali Demir, Tarım Bakanlığının uyguladığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının Erzincan’a, Erzincan çiftçisine çok büyük katkılar sağladığını kaydederek, bunların gerçekleşmesinde Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın çok büyük katkıları olduğunu söyledi. Erzincan’da Valilik, tarım teşkilatı, İl Özel İdaresi gibi kurum ve kuruluşlarla sivil toplum örgütlerinin güçlerini birleştirmek kaydıyla Erzincan tarımını geliştirmek için mücadele verdiklerini söyledi. Sektördeki sorunların birer ikişer çözüme kavuşturulduğunu söyleyen Vali Demir, “Erzincan’da tarım sektörünü geliştiremezsek, bu sektörden para kazanamazsak Erzincan’ı geliştiremeyiz. Bu alanda sağlanacak tüm destekleri gücümüz ölçüsünde çiftçimizin hizmetine sunuyoruz. Yakında Çayırlı bölgemizde Turnaçayırı barajının inşaatına başlanacak. Böylece yoğun tarımsal faaliyet gerçekleştirilen bu bölgemizde su sorununa çözüm bulmuş olacağız. Üzümlü bölgemizde tarımsal sulama adına önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Elele vererek daha çok çalışacağız ve sektörü geliştireceğiz” şeklinde konuştu.Erzincan Valisi Abdülkadir Demir’in konuşmasının ardından Vali Demir, Vali Yardımcısı Bilgihan ve İl Müdürü Lek çiftçilerle sözleşme imzalarken, Destekleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından çiftçilere satın almada uyacakları kurallar ve izleyecekleri yol doğrultusunda bilgiler verildi.
 
 
 
 
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,