Öne Çıkanlar Gıda teknoloji biber yarışması çiftçi Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Çiftçilerin destekleme müracaatları başladı
İlçe Tarım Müdürü Ergün Akdeniz tarafından yapılan açıklamada; “2011 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin karar gereği; Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı araziler üzerinde fiğ, yonca, korunga, silajlık mısır, yapay çayır-mera ve tek yıllık yem bitkileri üreten üreticilere dekar başına destekleme ödemesi yapılacaktır. Desteklemeden yararlanmak için İlçe Tarım Müdürlüğümüze müracaat edilmesi gerekmektedir. İlçemizde yoğun olarak üretimi yapılan Mısır silajına 55 TL. Dekar ve Fiğ için 30 TL. Dekar ödeme yapılacaktır. Üreticilerimizin Çiftçi Kayıt Sistemindeki bilgilerinin güncellenmesi esnasında; dikkat etmesi gerekenler ise; Özellikle Yem Bitkisi üretimi yapılan parsellerin doğru bir şekilde beyan edilmesi, Ürün Olarak üretim yapılacak Yem Bitkileri (Mısır, Sorgum) ile parsel bilgilerinin beyanlarının yaptırmaları gerekmektedir.”denildi.Yem bitkileri ekilişleri için başvurular 1 Ocak tarihinde başladığını ve 31 Ekim tarihinde biteceğini belirten İlçe Tarım Müdürü Akdeniz; “Yem bitkisi desteğinden yararlanmak isteyen üreticiler, yem bitkisini hasat etmeden önce form dilekçeleriyle müracaat etmelidirler. Hasattan sonra yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Tek yıllık yem bitkilerinde yüzde 50, çiçeklenme döneminde hasat edildiğinde, hayvan pancarı ve yem şalgamında ise, hasattan sonra destekleme ödemesine; çok yıllık yem bitkilerinde de ilk hasattan sonra destekleme ödemesine hak kazanılır. Silajlık mısır ekilişlerinde danenin hamur olum döneminden danelerin sararmaya başladığı döneme kadar silaj yapmak amacı ile hasat edildiğinde destekleme ödemesi yapılır.

Yem bitkileri ekilişleri ve tek yıllık silaj yapımı için hasat sırasında il ve ilçe müdürlüklerince kontrol edilerek ödemeye esas kontrol tutanağı düzenlenir. Bir üretim yılında aynı parsele aynı tek yıllık yem bitkisi arka arkaya ekilirse, sadece birincisi desteklemelerden faydalandırılır. Ancak aynı parsele münavebe uygulayarak bir üretim yılında arka arkaya iki farklı tek yıllık yem bitkisi ekilmesi durumunda her iki ekiliş ayrı ayrı desteklemelerden faydalandırılır.

Desteklenecek yem bitkileri toplam ekiliş alanı en az 10 dekar olacaktır.”diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı