Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı eğitim badem fidanı ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

Doğal Felaketler Sonucu Zarar Gören Bitkisel Ürünler Ve Hayvanlar İçin Sigorta Priminin Yüzde 50’si Kadar Prim Desteği Ödenecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, doğal felaketler nedeniyle zarar gören bitkisel ürünler ile ölen süt sığırları, damızlık mandalar, erkek besi sığırları, koyun, keçi, su ürünleri ve kümes hayvanları için 2012 yılında sigorta priminin yüzde 50’si oranında prim desteği verecek.

Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar’ın yürürlüğe konulması; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 9 Aralık 2011 tarihli ve 12284 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu’nca 16 Aralık 12 2011 tarihinde kararlaştırıldı.
Buna göre, bitkisel ürünler ve seralar için dolu ana riski başta olmak üzere; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri paket halinde; ayrıca, açık alanda yetiştirilen meyveler için bu risklere ilave olarak, isteğe bağlı olmak üzere, don riski kapsamında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin mevcut arazi, sera ve ürün bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alındı.

Öte yandan, Çiftçi Kayıt Sistemine entegre edilmiş soy kütüğü, ön soy kütüğü ile Hayvan Kayıt Sistemine kayıtlı olan süt sığırları ile damızlık mandalar ve erkek besi sığırları için ölüm riski; ilgili genel şartlar, teknik şartlar, tarife ve talimatları kapsamında; mevcut tesis, işletme ve yetiştiricilik belgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alındı. Ayrıca sisteme kayıtlı olan damızlık koyun ve keçiler ile damızlık koç ve tekeler için de ölüm riski teminat altına alındı. Denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünleri ve tesislerde üretilen kümes hayvanlarının da ölüm riski teminat altına alındı.

Karar kapsamında belirlenen riskler için 2012 yılında, sigorta priminin yüzde 50’si oranında prim desteği verilecek. Açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme evresinin don riski kapsamına alınması, risk maliyetindeki artışlar ve çiftçinin ödeyeceği prim de dikkate alınarak, verilen prim desteğine ilave olarak, sadece don riski primine 1/3 oranında ek prim desteği, Tarım Sigortaları Havuzuna bütçenin ilgili tertibinden aktarılarak karşılanacak.

Ayrıca, haksız yere yapılan ödemeler de tespit edildiği takdirde ödeme tarihinden itibaren gecikme zammı oranları dikkate alınarak geri tahsil edilecek.




ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı