Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi Gıda fakıbaba hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Erzurum'da çiftçiye 25 bin fidan dağıtıldı
Erzurum'da Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 700 çiftçiye 25 bin meyve fidanı dağıtıldı.

    Erzurum'da Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce geçen yıl başlatılan meyve yetiştiriciliği projesi çerçevesinde, İl Özel İdaresi'nin katkıları ile çeşitli cinslerde meyve fidanı dağıtımına başlandı. Erzurum Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Altun, üç ile 10 dönüm arazi sahiplerinden isteyen çiftçilere bila ücret bedeli olarak fidanların dağıtıldığını söyledi. İklim ve bölgenin coğrafi şartlarına göre meyve fidanlarının dağıtıldığını belirten Altun, amaçlarının üretime yönelik meyvecilik oluşturmak olduğunu dile getirdi. Geçen yıl başlattıkları meyvecilik projesine vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini de dile getiren Altun,"Bütün ilçelerden büyük talep var.Talebi karşılamakta güçlük yaşıyoruz. Meyve fidanlarını 3 ile 10 dönüm arazisi olanlara belli bir sözleşme karşılığında veriyoruz. Hedefimiz daha yeşil, meyve üretiminin gerçekleştiği bir Erzurum oluşturmak." dedi.

    Geçtiğimiz yıl 600 dönüm alanda 24 bin meyve fidanının toprakla buluştuğunun da altını çizen Altun, nisan ayı içerisinde 700 dönüm araziye 25 bin fidan dikiminin gerçekleştirileceğine dikkat çekerek, "Elma, kiraz, ceviz, vişne armut ve dut gibi en az iki yaşındaki fidanların dağıtımına başladık. Önümüzdeki yıllarda da proje kapsamında meyve fidanı dağıtımına bütçemiz doğrultusunda devam edeceğiz." diye konuştu.

    İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Taşkesenligil, şehrin sosyo- ekonomik kalkınması ve yeşillendirilmesi adına yaptıkları parasal desteğin artarak devam edeceğini ifade etti. İl Genel Meclisi üyesi Reis Tanas ise ağaç yönünden fakir olan Çat, Tekman, Hınıs ve Karayazı gibi ilçelere meyveliklerin oluşturulması için Altun'dan öncelik talebinde bulundu.

    ÇAT'TA SÜT BİRLİĞİ KURULDU

    Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Altun, bölgede büyükbaş hayvancılığına destek amaçlı olarak Çat'ta 27 besicinin girişimiyle Süt Üreticileri Birliği'nin kurulduğunu açıkladı. Altun, söz konusu birliğin oluşturulmasıyla ilçedeki besicilerin ürettiği sütün pazar payının genişleyeceğinin ve bunun da hayvancılığa olumlu yansımada bulunacağını işaret etti. Birliğin ilçe genelindeki 46 köye hitap edeceğinin ve üye sayısının 500'e ulaşmasının hedeflendiğine değinen Mustafa Altun, "Kırsalın sarkılması ancak birlik ve kooperatiflerle mümkün. Artık Çatlı besici sütünü gerçek değeri üzerinden satabilecek. Büyükbaş hayvancılığın merkezlerinden birisi olan Çat'da Süt Birliği'nin kurulması ilçe ekonomisi adına önemli bir gelişme." şeklinde konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı