Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda şiddetli yağış hayvancılık vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

GÖKTÜRK FIRAT - ERSEN KÜÇÜK

Öğle saatlerinde Güneysu ilçesinden Ovit Tüneli’nin temel atma töreni için helikopterle İkizdere ilçesi Sivrikaya köyüne gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada büyük bir coşku ile karşılandı. Törenin yapılacağı alanda ve dağın yamaçlarında yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Başbakan Erdoğan’dan önce söz alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 25 Kasım 2009 tarihinde Kızılcahamam’da parti toplantısı sırasında aldıkları bir haber sonrası Ovit Tüneli’nin yapılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile çalışma başlattıklarını hatırlatarak “O gün Ankara Kızılcahamam’da toplantıdayken çoğu içinde üniversite öğrencisi olan bir minibüsün Ovit Geçidi’nde karda mahsur kaldığını öğrendik. Bunun üzerine Başbakanımızın talimatı ile o gün tünelin yapımı için çalışma başlattık. Kendileri bize ‘neye mal olursa olsun’ bu tünelin yapılması talimatını vermişti. Bu tünel iki potamya’yı birbirine bağlayacak. Biri Rize Potamya, diğeri de Mezopotamya” ifadelerini kullandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu projenin yeni bir proje olmadığını hatırlatarak “1880'lerden gelen bir proje. Bu proje bir türlü hayata geçirilmemiştir. Gelen iktidarlar bir türlü adım atmadı. Sözlerini tutmadılar. Osmanlı’nın 132 yıllık projesi yine bize nasip oldu. Bugün temelini atacağımız Ovit Tüneli ile Rize-Erzurum yolu artık 365 gün açık kalacak. Yollarımızda artık duble yol olacak. Bütün bunları tamamladığımızda Karadeniz limanlarına giden hızlı bir geçiş yolarını sağlamış olacağız. Seyahat yolları yarı yarıya kısalmış olacak. Ovit Tüneli projesi sadece stratejik bir proje değil, inşaat projesi açısından da önemli bir proje. Yaklaşık 3,5 yılda tamamlamayı düşündüğümüz bu proje 800 milyon lirayı bulmayı planlıyoruz” diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kalabalıktan gelen Kılıçdaroğlu hatırlatması üzerine “Biz işimize bakalım biz dağları delelim o da bol bol laf atsın. Tilki yetişemediği üzüme goruk dermiş” ifadelerini kullandı.
Ovit Tüneli ile büyük çaplı bir eser ortaya koyduklarını kaydeden Başbakan Erdoğan “Karadeniz sahilinde tünellerle dağları deldik. Bizden öncekiler öyle tünel falan o herkesin karı değil. Türkiye 2023 hedeflerine adım adım ilerliyor. Çılgın projelerle ustalık dönemimiz zenginleştireceğiz dedik. Ovit tüneli çılgın projelerimizden bir tanesi. Bugüne kadar 81 vilayetimizin 75 milyon vatandaşını her birine daha önceki dönemlerde yapılanların tamamından kat be kat hizmet götürdük. Götürmeye devam ediyoruz” dedi.
Her yay çay sezonu öncesinde olduğu gibi çay paralarının gündeme gelmesi ile ilgili olarak Erdoğan “Özel sektörün çay paralarına karışmam. Çaykur çay paralarını vatandaşın çayının aldıktan sonra 1 ay içinde ödeyecek. Hiç gecikme olmayacak. Gecikme olduğu zaman tarım bakanını kapıya koyarım ona göre. Bizden önce bir sene bunları geciktiriyorlardı. Özel sektör de bu işi daha sıkı tutması lazım” şeklinde konuştu.
Başbakan Erdoğan, ekonomideki iyileşmeyi rakamlarla ifade ederek “Türkiye'nin biz iktidara geldiğimiz de IMF’ye borcu 23,5 milyar dolardı. Şimdi kaç lira 2,2 milyar dolar. Yaptığımız yatırımlarda durmak yok yatırımlara devam. Biz 6 sıfırı paralarımızı paraların üstünden atacağız dediğimizde birisi "Taksim Meydanı'nda çıkıp eşek gibi anırırım" demişti. ‘Sözünde dur çık eşek gibi anır.’ Biz sözümüzde durduk. Bugün küresel ve bölgesel sorunlarla uğraşan bir Türkiye var. Dün önünü göremeyen bir Türkiye, bugün ise 5 yıllık 10 yıllık projeler kalkınma planları yapan bir Türkiye var. İnşallah yarınlarımız bugünlerimizden daha iyi olacak” dedi.
Yöredeki çarpık yapılaşmaya da dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Ne olur evler yapıyorsunuz, buralarda bu güzellikler içinde çirkin evler yapmayın. Buraya bu yeşillerin arasına 4 kat 5 kat ev yapılıyor. Dereden kot almak suretiyle azami 9.50 kot almak suretiyle evler yapılacak. Yüksek bina burada yapılmaz. Dedelerimiz böyle evler yapmadı buralarda. Karadenizliye bu evler yakışmaz. Bir yapalım, pir yapalım ve güzel yapalım. Tüm Rizeli hemşerilere sesleniyorum. Bizim yerel mimarimizle evler yapalım. Helikopterle gelirken yapılan binaları gördüm insan kahrolur olmaz böyle bir şey yeşili mahvediyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanı Trabzonlu. Aynı dert Trabzon da var. Ona göre çalışacağız” diyerek yöre insanına yerel mimari ile ev yapmaları konusunda uyardı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ihaleyi üstlenen Makyol İnşaat Firması Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Çebi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ı bu sırada konuşma yaptığı platforma çağırarak inşaatın bitişi ile ilgili olarak pazarlık yaptı. Erdoğan, Adnan Çebi’ye dönerek “İhalenin süresi 44 ay. Bu bana biraz fazla geldi. Şuandaki süre 2016 yılının mart ayı, bu tabi uzun. Tabi proje kolay bir proje değil. 2015 yılının kasımı nasıl ? Biz tabi takip edeceğiz. Süreyi bir görelim, dağların içine bir girelim. Bu tünelin inşaatında çalışacak makine çok acayip bir şey. İnşallah dele dele bu dağı aşacağız. Çünkü Ferhat olmak kolay değil, Şirin bekliyor biran önce ulaştırmak lazım” ifadelerini kullandı.
Ardından Başbakan Erdoğan, beraberindeki bakanlar, valiler ve milletvekilleri ile Ovit Tüneli’nin temelini atmak için butonlara bastı. Temel atma töreninin sonunda Başbakan Erdoğan Ovit Tüneli’nin temsili pastasını keserek tören alanından ayrılarak helikopterle Trabzon’a hareket etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı