Öne Çıkanlar genç çiftçi projesi e-fidancim ayçiçeği alımı lavanta lavanta yetiştiricilliği

Bu haber kez okundu.

GTSO, fındıkta desteklemenin sürmesini istedi
Giresun Sanayi ve Ticaret Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin fındıkta destek kapsamına alınması ve milli bir fındık politikası oluşturulması gerektiğini söyledi.
    Çakırmelikoğlu, 15 Temmuz 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, "Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği ve Alternatif Ürüne Geçen Üreticilere Telafi Edici Ödeme Yapılmasına Dair Karar”ın 31 Aralık 2010 yılında sona ereceğini hatırlattı Kararın uygulamaya konulduğu dönemlerde, genel hatlarıyla bölgenin beklentilerini karşılamadığını savundu. "Daha önce ki yıllarda fındıkta yol haritası olarak tespit edilen Bakanlar Kurulu Kararı’na göre, ruhsatlı sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan üreticiyle ruhsatsız alanda bahçelerini sökerek alternatif ürüne geçen çiftçinin desteklenmesi bölgemiz adına önemli bir adım olmuştur" diyen Çakırmelikoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
    "Ancak ilk günden itibaren ifade ettiğimiz çekinceler bugün netleşmiştir. Bugün ruhsatsız alanlarda fındık yetiştiriciliği önlenemediği gibi gerçek fındık üreticisi de yeterli oranda desteklenememiştir. Üç yıl süreyle (2009-2010-2011) uygulanan dekar başı destekleme (150 TL), ruhsatsız alanlarda sökümü ne kadar teşvik ettiği, bu süre sonunda ise sökümün nasıl gerçekleşmediğini görmekteyiz."
    2012 yılında alan bazlı desteklemenin sürdürülmesini isteyen Çakırmelikoğlu, bunun sağlanmaması durumunda fındık üreticisinin büyük mağduriyet yaşayacağını savundu. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin fındıkta destek kapsamına alınması ve milli bir fındık politikası oluşturulması önerisinde bulunan Çakırmelikoğlu, ”Bu sürece ilaveten fındık ihtisas borsasının kurulması ve lisanslı depoculuğa geçişin hızlandırılması yada teşvik edilmesi şarttır. Bölgemizin ekonomik ve sosyal yapısını oluşturan fındığın, bu koşullar çerçevesinde serbest piyasa şartlarına bırakılmasının söz konusu olamayacağının bilinmesi gerekmektedir.” görüşünü dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,