Öne Çıkanlar palmiye yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları ceviz bahçesi makam aracı lavanta

Bu haber kez okundu.

Hani İlçe Tarım Müdürü Özgür Açıklaması
Diyarbakır(AA)- Hani İlçe Tarım Müdürü Mehmet Özgür, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca onaylanan "Kapalı sistem ile bahçe ve tarım arazilerinin sulama projesi" ile susuz tarım arazilerinin suya kavuşacağını söyledi.

Özgür, yaptığı açıklamada, projenin tamamlanmasıyla ilçe merkezindeki, Merkez, Dereli mahalleleri, Belen ve Anıl köyleri ile ilçe merkezi hudutları içerisinde bulunan yakın köyleri kapsayan toplam 19 bin kilometrelik kanal uzunluğunda döşenecek borularla, 9 bin dönümlük susuz tarım arazilerinin suya kavuşacağını bildirerek, çalışmaların 3 ile 6 ay içinde tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Proje için tarihi Ayn-Kebir havuzunda 7 bentten akan Sudan yararlanılacağını, havuzun ilçenin yıllardır içme suyu ihtiyacını karşıladığını ifade eden Özgür, "Kışın Yağan yağmur ve kar suları ile havuzun su miktarı çok yüksek düzeyde. Ancak yaz aylarında su miktarında azalma oluyor. Yıllardır kapalı sistem olmadığı için boşa akan tonlarca su da heba oluyordu. Projenin tamamlanması ile 9 bin dönümlük, susuz tarım arazilerimiz suya kavuşacak" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,