Öne Çıkanlar şap aşısı lavanta yetiştiricilliği hünnap meyvesi tarımsal destekleme bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Haşhaş Kapsülü Alım Fiyatı 2.80 TL
ANKARA (ANKA) - Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü (TMO), 2011 yılı çizilmemiş haşhaş kapsülü baş alım fiyatını kiloda 2.80 TL olarak belirledi. 2012 yılı için haşhaş kapsülü fiyatları ilan edilinceye kadar TMO’ca yeni mahsul 2011 yılı fiyat ve şartlarıyla satın alınacak ve daha sonra fiyat farkı meydana geldiği takdirde bu miktar üreticiye ayrıca ödenecek.

Bakanlar Kurulu’nun, Haşhaş Kapsülü ve Tohumu Alımı ve Satımı Hakkında Karar’ı 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar ile 2011 yılı çizilmemiş haşhaş kapsülü baş alım fiyatı 2.80 TL/Kg olarak belirlendi. Buna ilişkin alım ve uygulama esasları ise Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek. 2012 yılı için haşhaş kapsülü fiyatları ilan edilinceye kadar TMO’ca yeni mahsul 2011 yılı fiyat ve şartlarıyla satın alınacak ve daha sonra fiyat farkı meydana geldiği takdirde bu miktar üreticiye ayrıca ödenecek. Karar gereği TMO; haşhaş tohumunun alımı ve satımına ilişkin fiyat, miktar ve bunlara ilişkin uygulama esaslarını belirlemeye yetkili kılındı. TMO, haşhaş ekim, üretim, kontrol, kapsül alım, depolama, muhafaza, sevk ve imalat işlemlerinin modernizasyonu için gerekli tarımsal ve teknolojik araştırma geliştirme çalışmalarını yapmak, uygulamak ve diğer işlemleri yapmak için ihtiyaç duyulan her türlü malzeme, demirbaş eşya, araç ve gereçleri satın almaya, kiralamaya, gerektiğinde ithal etmeye, geçici veya daimi işyeri açmaya, kapatmaya, depo ve arazi kiralamaya yetkili olacak. TMO ayrıca, haşhaş ve alkaloid konuları gereği ihtiyaç duyulan cihaz, ekipman, yedek parça, kimyasal madde ve ikmal malzemelerini FOB/FOT veya C+F şekli ile ithal etmeye; Kaliteli ürün elde edilmesi ve ürün çeşitlendirilmesini sağlamak amacıyla gerektiği takdirde üreticilerle sözleşme yapmaya, ekim bölgesi dışında da sözleşmeli çiftçi yoluyla tohumluk ve diğer alkoloidlerce zengin çeşitleri üretmeye, tohumluk üretiminde seleksiyondan dolayı oluşabilecek verim kaybını karşılamaya da yetkili olacak. Kaliteli ürün elde edilmesini sağlamak amacıyla ekim izni verilen alanlarda TMO tarafından üretilmiş tohumlukları kullandırmaya, gerektiği takdirde üreticiye bedelsiz tohumluk dağıtmaya, avans (gübre, çapa, seyreltme, sulama, hasat vs. işlemler için) vermeye, haşhaş ekiminde münavebe sistemini uygulamaya da TMO yetkili kılınırken, gerektiğinde gıda ve süs bitkisi amacıyla haşhaş ekimi yaptırmak üzere üreticilerle sözleşme yapmaya da yetkili kılındı.

-TOHUMLUK ÜRETİM VE DAĞITIMINDAN DOĞABİLECEK ZARARLAR GÖREV ZARARI SAYILACAK VE HAZİNECE KARŞILANACAK-

Haşhaş ekimini teşvik edici tedbirlerin alınması, kaliteli ürün yetiştirilmesi için yapılan ıslah çalışmaları, tohumluk üretimi, kapsülün muhafazası ve depolanması ile satın alınan ürünlerin değerlendirilmesindeki maliyet artışları dikkate alınarak, TMO’ca haşhaş kapsülü ve kapsülden elde edilen morfin ve türevleri ile haşhaş tohumunun iç ve dış satışlarından, tohumluk üretim ve dağıtımından doğabilecek zararlar görev zararı sayılacak ve Hazinece karşılanacak.
Bu karar kapsamında doğan ve TMO kayıtlarına göre gerçekleşen görev zararları, TMO tarafından yapılacak ödeme talebine istinaden, Hazine Müsteşarlığı bütçesinde yer alan ilgili harcama tertiplerinden gider kaydedilerek ödenecek.
Hazine Müsteşarlığınca görev zararı kapsamında yapılan ödemeler, 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 35’inci maddesinde öngörülen usule uygun olarak incelenecek. İnceleme sonucunda hesaplanan tutar ile Hazine Müsteşarlığı bütçesinden yapılmış bulunan ödemeler arasında fark bulunduğunun tespit edilmesi halinde taraflar yükümlülüklerini faizsiz olarak yerine getirecek. Ancak, TMO tarafından yapılan talebin gerçek olmayan belge ve işlemlere ilişkin tutarları da içerdiğinin tespiti halinde, gerçek olmayan belge ve işlemlere ilişkin olup Hazine tarafından TMO’ya ödenmiş bulunan tutar Hazine Müsteşarlığı tarafından, söz konusu ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun çerçevesinde gecikme zammı oranında faiz uygulanarak tahsil edilecek.

-TMO’NUN KULLANACAĞI KREDİLERDEN KKDF KESİNTİSİ YAPILMAYACAK-

TMO'nun haşhaş kapsülü alımı için gerek duyacağı finansman, bütçeye konulan ödenekten yapılacak aktarımlar ve iç veya dış kredi temini suretiyle karşılanabilecek. TMO'nun bu kapsamda yurt içinden veya yurt dışından kullanacağı döviz ya da TL cinsi kredileri üzerinden, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi yapılmayacak. Söz konusu krediler nedeniyle bankaların lehe aldıkları paralar yüzde 1 oranında banka ve sigorta muameleleri vergisine tabi tutulacak. TMO tarafından kredi temini için yapılacak "alım garantili satış" ve benzeri finansman tekniklerinin uygulanmasında belirlenen alım-satım şartları aranmayacak. Bu işlemlerden doğan alım-satım farkları, vergiler ve benzeri yükümlülükler borçlanma maliyeti olarak kabul edilecek.

-HAŞHAŞ EKİMİ YAPILACABİLECEK BÖLGELER-

2011 yılı sonbaharından itibaren Afyonkarahisar, Amasya, Burdur, Çorum, Denizli, Isparta, Kütahya, Tokat, Uşak illerinin tamamı ile Balıkesir ilinin Balya, Bigadiç, Dursunbey, İvrindi, Kepsut, Savaştepe ve Sındırgı ilçeleri, Eskişehir ilinin Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, Mahmudiye, Mihalıççık, Seyitgazi ve Sivrihisar ilçeleri, Konya ilinin Ahırlı, Akören, Akşehir, Beyşehir, Derbent, Doğanhisar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Seydişehir, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak ilçeleri, Manisa ilinin Merkez, Demirci, Gördes, Köprübaşı, Kula, Sarıgöl ve Selendi ilçelerinde izin belgesi karşılığında haşhaş ekimi ve çizilmemiş haşhaş kapsülü üretimi serbest olacak.
Ayrıca 19 Temmuz 2010 tarihli ve 2010/706 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Haşhaş Kapsülü ve Tohumu Alımı ve Satımı Hakkında Karar yürürlükten kaldırıldı.(ANKA)
(BRŞ/ORH)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,