Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Kocaeli’nde manda yetiştiricileri destek bekliyor
Kocaeli’nde 1967’de 20 bin olan manda sayısı 2012 yılında 671’e düştü. Bu durumun çok vahim olduğunu belirten manda yetiştiricileri, daha verimli ve daha modern teknikler manda sayısının arttırılabileceğini dile getirdi.

Kocaeli'nde 1967 istatistik verilerine göre şehirde 20 bin olan manda sayısı yetiştiricilerin yeterli teşvik ve desteği görememesi, ıslaha yönelik çalışmaların yetersiz kalması ve manda ürünlerinin tüketicilere tanıtılmaması nedeniyle 2012'de 671’e düştü. Bu sayının 637’si Kandıra ilçesinde bulunuyor. Manda sayısının büyük çoğunluğunun Kandıra ilçesinde bulunması ve coğrafi yapısının manda yetiştiriciliğine uygun olması nedeniyle bu bölgedeki manda yetiştiriciliğinin kalkındırılması için çalışmalar devam ediyor.

Kocaeli’nde veteriner hekimler ve ziraat mühendisleri köylerde çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda Kandıralı manda yetiştiricileri İstanbul Arnavutköy’de ki damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine gitti. Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği'nin düzenlediği İstanbul Manda Yetiştiricileri Birliği eğitim gezisine 18 manda yetiştiricisi ve 3 Veteriner Hekim katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı