Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Makine ve Ekipman Müracaatları Başladı
Söke Ziraat Odası Başkanı M.Kemal Kocabaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında makine ve ekipman desteği müracaatlarının başladığını açıkladı. Sürenin 1 Ağustos 2012 günü sona ereceğini belirten Kocabaş, desteklerden kimlerin nasıl faydalanacağını ise şöyle açıkladı: "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında makine ve ekipman desteğinden yararlanmak amacıyla güncel çiftçi kayıt sistemine ve belgesi istenen diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olmak şartıyla listede yayınlanan 27 makine ve ekipman için gerçek ve tüzel kişiler başvurabilecektir. Ayrıca Türk Ticaret Kanunu'nda tanımlanan kolektif, limited ve anonim şirketler, tarım amaçlı kooperatifler, birlikler ve bunların üst birlikleri de programdan yararlanmak üzere başvurabilecektir. Yatırımcılar, makine ve ekipman desteklerinden bir tanesi için başvuru hakkına sahiptir. Program kapsamında daha önce hibe desteğinden yararlananlar, bu yılki tebliğ kapsamında aynı yatırım konusunda başvuru yapamayacaktır. Başvuru tekliflerinde, proje sahipleri, kendi paylarına düşen ve hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50'si oranındaki katkı payını kendisi temin etmekle yükümlü ve sorumlu olacaktır."

Kabul edilen başvuruların hibe sözleşmesinin yatırımcı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arasında imzalanmasından sonra mal alımlarının en çok 60 gün içinde tamamlanması gerektiğini vurgulayan Oda Başkanı Kocabaş, şunları kaydetti: "Süresinde ve usulüne uygun olarak alınan makine ve ekipmanların montajı, test işlemlerinin bitirilmesi ve il proje yürütme birimince tespitinin en geç 25 günde tamamlanması gerekmektedir. Sadece süt sağım ünitesi ve soğutma tankı için bu süre 30 gün olacaktır. Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas yatırım tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilmektedir. Hibeye esas yatırım tutarının, gerçek kişiler için mal başına 50 bin, tüzel kişiler için 100 bin lira üst sınırı vardır. Destekten yararlanmak isteyenlerin, tebliğin yayınlandığı 3 Temmuz 2012'den itibaren 30 gün içinde Gıda Tarım ve Hayvancılık il veya ilçe müdürlüklerine başvurması gerekmektedir."


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı