Öne Çıkanlar tarım Gıda dap desteği teknoloji Domuz vebası

Bu haber kez okundu.

Malatya'da havza bazında desteklenecek ürünler belirlendi

Malatya'da havza bazında desteklenecek ürünler belirlendi
MALATYA (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen "Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" kapsamında Malatya'da havza bazında desteklenecek ürünler belirlendi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, bitkisel üretim faaliyetlerinin planlanması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilecek bu modelle belirlenen 941 tarım havzasının ürün listeleri, 18 Temmuz'da 2017 tarihli mükerrer Resmi Gazete'de yayınlandı.
Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkede arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi, sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkilerinden oluşan 21 ürün bazında değerlendirme yapıldı.
Söz konusu ürünlerle ilgili istatistiki veriler, ekim nöbeti, iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri, il ve ilçelerdeki kamu, STK ve üniversitelerin teklifleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin yer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda 941 havza, ilçe bazında dağılımı belirlendi.
Bu sezonda uygulamasına geçilecek bu model kapsamında desteklenecek ürünlerin dağılım listelerinin kooperatiflere, birliklere, odalara ve üreticilere duyurulmasıyla ilgili, il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.
Malatya'daysa arpa, aspir, ayçiçeği (yağlı), mısır (dane), patates, buğday, mercimek, nohut, yem bitkileri, kuru soğan, kuru fasulye gibi ürünlere destek verilecek.
İlçe bazındaysa destek verilecek ürün listelerine bakanlığın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,