Öne Çıkanlar erkunt traktör çit mazı yetiştiriciliği kırsal kalkınma yatırımları kemal cüce tarım begonvil fidanı

Bu haber kez okundu.

Of'ta, hayvancılığı geliştirmek için 50 aileye 500 koyun dağıtıldı
Trabzon’un Of ilçesinde, küçükbaş hayvancılığı geliştirmek ve yöre halkına ekonomik katkı sağlamak için 50 aileye 500 koyun dağıtıldı. Of Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen projeyle aynı zamanda bölgeye has bir ırk olan ve sayısı gittikçe azalan “Of koyunu” ırkının çoğaltılması hedefleniyor.
    İlçe Tarım Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 50 aileye verilen 500 koyunun maliyetinin geri ödemesi ise faizsiz olarak 8 yılda yapılacak ve ilk ödeme 2014 yılında yapılacak.
    Of Kaymakamı Tuncay Sonel, Of koyununun bölgede bir ırk türü olduğunu belirterek, “Of koyunu ırkının geliştirilmesi ve yöre insanının ekonomisine katkı sağlaması amacıyla, İlçe Tarım Müdürlüğü ve vakfımız bünyesinde bir proje yapmıştık. Bu projemiz, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Toplam maliyeti 500 bin TL olan proje ile yaylalardan, gebe olan 500 adet Of koyunu aldık. Hatta bir kaç tanesi dün itibariyle yavruladı. Bizim amacımız, Of koyunu ırkının bu yörede geliştirilmesi, küçükbaş hayvancılığın ve yöre halkının desteklenmesi ve marka olan Of koyununun unutulmaması. Hatta kuzulama aşamasında olan koyunlarımızı, oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı bir yıllığına sigortalattık. İnşallah, 500 olan bu koyunların sayısı, bir kaç yıl içerisinde binlerce olacak.” dedi.
    Koyun verilen ailelere de seslenen Sonel, “Koyunları önce Allah'a, sonra sizlere emanet ediyorum. Of koyunu ırkı azalmaya başladı, bunu çoğaltmamız gerekiyor. Benim sizden ricam, koyunlarımıza gözünüz gibi bakın.” ifadelerini kullandı.
    Hayvancılığın, bu bölgede azalma noktasına geldiğini belirten hak sahipleri, Of Kaymakamlığı’nın bu projesi ile küçükbaş hayvancılığın yeniden canlanacağını söylediler. Şu an 10 tane olan koyunlarının ise beş sene sonra 60-70 tane olacağını belirten hak sahipleri, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ettiler.

OF KOYUNU
İl Tarım Müdürlüğü tarafından tescillenmiş olan ve Of Kaymakamlığı tarafından patent işlemleri için müracaatı yapılan Of Koyunu, lokal bir ırk olup, diğer koyunlardan farklı olarak bir kaburgası fazla ve daha uzun.
    Kuyrukları kamçı şeklinde olan Of Koyununun yün verimi 6.5 kilogram civarında, ikiz doğum oranı ise yüzde 50 civarında.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,