24 Haziran 2017 Cumartesi

Orman köylerindeki özel ağaçlandırma projelerine, devlet tarafından yüzde 65 oranında hibe desteği sağlanacak.

Orman köylerindeki özel ağaçlandırma projelerine, devlet tarafından yüzde 65 oranında hibe desteği sağlanacak. Konuyla ilgili bilgi veren Orman Mühendisi İsmail Hüsamettin Öztürk, orman köyü statüsünde olmayan alanlarda yapılacak özel ağaçlandırmalarda ise hibe desteği oranının yüzde 25 olarak belirlendiğini açıkladı.

31 Ocak 2017 Salı 09:43
Bu haber 717 kez okundu
 Orman köylerindeki özel ağaçlandırma projelerine, devlet tarafından yüzde 65 oranında hibe desteği sağlanacak.
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 Hibe desteğinin gelir getirici türdeki ağaçlandırmaları kapsadığını anlatan İsmail Hüsamettin Öztürk, “Devlet desteği ile Çorum’da yeni ağaçlandırma projeleri hayata geçecek” dedi.

HİBE ESASLARI BELLİ OLDU

“Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete’nin 11 Ocak 2017 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi” diyen Öztürk, düzenlemenin getirdiği yeniliklerden bahsederek şu bilgileri verdi:

“Gerçek veya tüzel kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda, hazine arazilerinde, Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ve sahipli arazilerde asli ve odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile yaptıkları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmaları ile özel orman fidanlıkları için Orman Genel Müdürlüğü tarafından bu yönetmelikte ön görülen şekilde hibe verilebilecek.

Orman köyü nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde ikamet eden gerçek kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda, Hazine arazilerinde, Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ve sahipli arazilerde odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile 3 hektara kadar yapacakları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmaları için bir defaya mahsus olmak üzere hibeye esas yatırım giderleri cetveli tutarının yüzde 65’i kadar hibe verilebilecek.

ORMAN STATÜSÜNDE OLMAYAN YERLER UNUTULMADI

Gerçek veya tüzel kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda, hazine arazilerinde, Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ve sahipli arazilerde asli tür veya odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile yapacakları özel ağaçlandırma, özel imar-ihya ve özel orman fidanlık çalışmaları için hibeye esas yatırım giderleri cetveli tutarının yüzde 25’i kadar hibe verilebilecek.

Hibe tahsis edilen özel orman fidanlıklarında üretilecek fidanların en az yüzde ellisinin orman ağaç ve ağaççığı fidanı, en çok yüzde ellisinin odun dışı orman ürünü veren türler ve süs bitkisi olması zorunlu.

Gerçek veya tüzel kişilerin yapacakları özel erozyon kontrolü çalışmaları ile hibe talep etmeden yapacakları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmalarında, onaylı uygulama projesinde belirtilen sayıda orman ağacı ve ağaççığı fidanı Bölge Müdürlüğünce ücretsiz olarak verilebilecek.

Yapılan özel ağaçlandırmanın altında 23 Ağustos 2012 tarihli ve 28390 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ağaçlandırma Yönetmeliği’nin 18’inci maddesinde belirtilen alt türler için hibe tahsisi yapılamayacak.

Özel ağaçlandırma, özel imar-ihya ve özel orman fidanlık sahalarının yangın, sel, heyelan, şiddetli fırtına ve benzeri doğal afetler sebebiyle başarısız olması halinde, proje sahiplerinin sahayı projesine uygun olarak tekrar tesis etmek istemeleri durumunda yeniden hibe verilmeyecek.

HİBE VERİLECEK İŞ GRUPLARI

Özel ağaçlandırma, özel imar-ihya ve özel orman fidanlığı çalışmalarında; gerçek veya tüzel kişilerce asli orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleriyle saf veya karışık olarak yapılan özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmalarında; ahşap ihata kazığı veya eşit kollu (L) veya (T) profil demir çit direği,  dikenli tel, bağlantı veya tespit malzemesi bedeli ve işçiliği, canlandırma kesimi, arazi hazırlığı, dikim veya ekim, tohum, fidan bedeli, üç yıllık bakım ve proje yapım bedeli tutarları toplamının yüzde 25’i kadar hibe verilebilecek.

Gerçek veya tüzel kişilerce ceviz, kestane, antepfıstığı, badem, harnup, alıç, defne, mahlep, zeytin, kuşburnu ve sakız gibi odun dışı orman ürünlerinden faydalanılan türler ile kavak, kızılağaç, okaliptüs ve benzeri hızlı gelişen orman ağacı ve ağaççığı türleri kullanılarak saf veya karışık olarak yapılacak özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmalarında; ihata, canlandırma kesimi, arazi hazırlığı, dikim veya ekim, tohum, aşı kalemi, aşı gözü ve aşı yapılması, fidan bedeli, damlama sulama tesis bedeli, üç yıllık bakım ve proje yapım bedeli tutarları toplamının yüzde 25’i kadar hibe verilebilecek.

ÖZTÜRK ORMAN MÜHENDİSLİK’TEN DANIŞMANLIK DESTEĞİ

Gerçek veya tüzel kişilerce tesis edilecek olan özel orman fidanlıkları için tasdikli projesinde yer alan ve Fidanlık Müdürlüğü’nce onaylı hibeye esas yatırım giderleri cetvelinde ihata, drenaj, tesviye, sera tesisi, dış mekân sulama tesisatının kurulması, yetiştirme ortamı, yetiştirme kabı, toprak işleme, üretim materyali, üretim işçiliği, en fazla üç yıllık bakım ve proje yapım bedeli tutarları toplamının yüzde 25’i kadar hibe desteği sağlabilecek.

Orman köyü nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde ikamet eden gerçek kişilere odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile yapacakları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmalarında, ihata, canlandırma kesimi, arazi hazırlığı, dikim veya ekim, tohum, aşı kalemi, aşı gözü ve aşı yapılması, fidan bedeli, damlama sulama tesis bedeli, üç yıllık bakım ve proje yapım bedeli tutarları toplamının yüzde 65’i kadar hibe verilebilcek.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyen herkesi Sancaktar İş Merkezi 1. kat numara 1/18’de hizmet veren Öztürk Mühendislik Serbest Ormancılık, Danışmanlık ve Müşavirlik Bürosu’na bekliyoruz.”
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV