Öne Çıkanlar ayçiçeği zararlıları palmiye yetiştiriciliği ceviz bahçesi makam aracı kuraklık

Bu haber kez okundu.

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı, Atıksu Arıtma Tesislerine 23 Milyon TL Tutarında Teşvik Verecek
ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, atıksu arıtma tesislerinin elektrik enerjisi giderlerinin bir bölümünün geri ödenmesi maksadıyla teşvik uygulaması başlatıyor. İlk kez uygulanacak teşvik kapsamında atıksu arıtma tesislerine yaklaşık 23 milyon TL nakit geri ödeme yapılacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıkalamada, ilk kez 2010 yılının enerji giderlerine uygulanacak teşvik için Bakanlar Kurulu’nun dün yaptığı toplantıda teşvik oranını yüzde 50 olarak belirlediği, bu kapsamda, 172 atıksu artma tesisine yaklaşık 23 milyon TL nakit geri ödemede bulunulacağı açıklandı.
Teşvik uygulaması ile altyapı tesisi yönetimlerinden, kimyasal, biyolojik ve ileri atıksu arıtma tesisini kuran, işleten ve ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülükleri yerine getirdikten sonra arıtılmış atıksularını alıcı ortama deşarj edenler veya geri dönüşümlü olarak kullananların arıtma tesisi işletme maliyetleri hafifletilecek.

-TEŞVİKTEN BELEDİYELER İLE SANAYİ VE TURİZM SEKTÖRLERİ FAYDALANACAK-

İlk olarak 2010 yılı elektrik enerjisi giderleri için uygulanacak geri ödeme teşvikine, 172 atıksu arıtma tesisi başvurdu. Başvuru sahiplerini belediyeler, Organize Sanayi Bölgeleri, sanayi siteleri, serbest ve endüstri bölgeleri, müstakil sanayi tesisleri, turizm tesisleri ve site yönetimleri oluşturdu. Vergiler ve kesintiler hariç yaklaşık 45.8 milyon TL tutarında elektrik sarfiyatı için başvuru yapıldı.
Kanun ve Yönetmeliğe göre üst sınırı yüzde 50’ye kadar belirleme yetkisi olan Bakanlar Kurulu, dünkü toplantısında teşvik oranını üst sınır olan yüzde 50 olarak belirledi. Bu kapsamda yaklaşık 23 milyon TL nakit geri ödemede bulunulacak. Ödemelerin Bakanlar Kurulu Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yapılması planlanıyor.

-NÜFUSUN YÜZDE 70.5’İNİN ATIKSULARI ARITILIYOR-

Açıklamada, atıksu arıtma tesisi ile hizmet verilen nüfusun toplam belediye nüfusuna oranının 2002 yılında yüzde 34 mertebesindeyken, 2011 Temmuz sonu itibariyle yüzde 70,5’e, atıksuyu arıtılan belediye sayısının da 402’ye ulaşmış bulunduğu belirtildi.(ANKA)
(BRŞ/ÖMR)
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,