Öne Çıkanlar kefir kapanış fiyatı tarım teknoloji sağanak yağış

Bu haber kez okundu.

 Sertifikalı ve standart fidan kullanımının desteklenmesi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, fidan desteği almak için sertifikalı fidan veya fideler, yetkili fidan veya fide üreticisi ya da tohumluk bayisinden temin edilmiş olacak.

Kullanılacak sertifikalı fidan/fide ile standart fidan, yurt içinde üretilmiş ve sertifikalı fidan/fide veya standart fidan belgesine sahip olacak.

2010 yılında standart/sertifikalı fidan olarak belgelendirilmiş tüplü fidanların, 2012 yılı yaz ve güz dikimlerinde geçerli bitki muayene raporuna sahip olması gerekecek. Çilek bahçelerinde kullanılacak çilek fidelerinin de 2012 yılı sertifikasına sahip olmaları şartı aranacak. Desteklemeden yararlanacak kapama bağ/bahçe ise 2012 yılında tesis edilmiş olacak.

Destek için bodur veya yarı bodur meyve fidanı ile bahçe tesisi asgari 5 dekar, diğer meyve fidanlarıyla bahçe tesisi, narenciyede aşılama yöntemiyle çeşit değişikliği ve bağ tesisi 10 dekar ve çilek bahçesi tesisi 3 dekar olacak.

-Destekleme miktarları-

Standart fidanlarda bodur ve yarı bodur meyve fidan türleriyle, bahçe tesisi için dekar başına 150 lira, standart bağ ve diğer meyve fidanlarıyla bahçe tesisinde 100 lira, standart zeytinde yağlık çeşitlerle bahçe tesisinde 50 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Sertifikalı bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisinde dekar başına 350 lira, sertifikalı yarı bodur meyve fidan türleriyle bahçe tesisinde dekar başına 300 lira, sertifikalı bağ ve diğer meyve fidanlarıyla bahçe tesisinde dekar başına 230 lira, sertifikalı yağlık zeytin çeşitleriyle bahçe tesisinde dekar başına 100 lira, narenciye bahçelerinde aşılamayla çeşit değiştirmede dekar başına 250 lira ve sertifikalı çilek fidesine dekar başına 300 lira destek verilecek.
Virüsten ari fidanlara ilave olarak, standart olanlara dekar başına 50 lira, sertifikalı olanlara dekar başına 100 lira destekleme verilecek.

-Başvurular-

Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçiler, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydını yaptırdıkları il/ilçe müdürlüklerine başvuracak.
Başvurular, 2012 yılı yazlık dikimler için bugünden itibaren 31 Ağustos 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar, güzlük dikimler için ise 1 Ekim 2012 tarihinden, 31 Aralık 2012 tarihi mesai bitimine kadar yapılacak.

Çiftçilerin bağ/bahçe tesisi, iki teknik personel tarafından yerinde kontrol edilerek tutanağa bağlanacak. Dikim normlarına ve fidan/fide ile ilgili hususlara uyduğu tespit edilen çiftçiler destekleme kapsamına alınacak.

Destekleme ödemelerinden, idari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç, haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler, 5 yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı