Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Sıfır faizli büyükbaş hayvan kredilerinde faiz ilavesi çiftçiyi mağdur etti
Erzurum’un Tortum ilçesinde sıfır faizli büyükbaş hayvan kredisi kullanan vatandaşlar, krediden kesilen ve daha sonra taksitlere eklenen ücretlerden rahatsız oldu. Vatandaşlar, sıfır faizli aldıkları kredinin üzerine 4-5 bin TL ücretlendirme yapıldığını belirterek mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

    Tortum Tarım Kredi Kooperatifi’ne başvurarak sıfır faizli büyükbaş hayvan kredisi alan Orhan Çankaya, krediye faiz işletildiğini ileri sürdü. Kendisinin 39 bin 500 TL borçlandığını ama kesintilerle eline yaklaşık 35 bin TL geçtiğini ifade eden Çankaya, “Borcumu 5 yıla yaydılar. Ödemelerim ise ilk yıl yüzde 10, diğer yıllarda ise yüzde 20 halinde dört taksit olacaktı. İlk ödeme için gittiğimde yüzde 3 komisyon kesintisi yapıldı. Diğer aylardaki ödemelerime de yüzde 1,5 komisyon ücreti eklendi. 39 bin 500 TL borçlandım, bu borcum 44 bin TL’ye çıkmış. Ben bu işten bir şey anlamadım! Sıfır faizli kredi çektik, yaklaşık 10 bin TL ekstra para ödeyeceğim.” dedi.

    Sıfır faizli büyükbaş hayvan kredisine başvurarak mağdur olan bir diğer vatandaş da Ali Korkut. Kooperatife 50 bin TL borçlandığını ifade eden Korkut, krediyi almak için gittiğinde alacağı paradan 4 bin TL kesildiğini vurguladı. Yüzde 10 olarak tespit edilen 5 bin TL’lik ilk ödemeyi bu sene, kalan borcunu da her yıl 11 bin TL olarak 4 taksitte ödeyeceğine dair takvim hazırlandığını hatırlatan Korkut, “50 bin TL’lik borcumdan 13-14 bin TL fark alacaklar. Bankada bile böyle faiz yok. Yüzde 8 komisyon kesildi. İlk ödemem 5 bin TL iken ben 7 bin TL ödedim. Bu ne biçim iş anlamış değilim. Sıfır faizli dedik, banka faizlerinden fazla çıktı.” ifadelerini kullandı.

    Tortum Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Müdür Yardımcısı Köksal Ejderoğlu ise kesintilerin rutin olduğunu, faiz uygulanmadığını ileri sürdü. Kooperatif satış komisyonu, stopajı, mera fonu, borsa tescil ücreti ve KDV kesintisi yapıldığını ifade eden Ejderoğlu, bunların kanuni prosedürler olduğunun altını çizdi.

    Verilen kredi için her yıl ‘kredi hayat sigortası’ yapıldığını ifade eden Ejderoğlu, bunun da kanuni olduğunu, farkın sigortadan kaynaklandığını savundu. Kanuni kesintilerin yüzde 5-8 arasında ilk takside eklendiğini kaydeden Ejderoğlu, sonraki taksitlerdeki farkın ise kredi hayat sigortasından kaynaklandığını vurguladı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı