Öne Çıkanlar Gıda çiftçi Adilcevaz manisa biber yarışması

Bu haber kez okundu.

Süt Tozu Desteklerinden Yararlanacaklar Müracatlarını Üçer Aylık Dönemler Halinde Yapacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, belirli dönemlerde çiğ sütün değerlendirilmesi, Türkiye süt üretiminin geliştirilmesi, kayıt altına alınması ve çiğ süt fiyatlarında istikrarın oluşturulması amacıyla Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ihracat yapan imalatçı, imalatçı-ihracatçı firmaların ihtiyaç duydukları süt tozunun yurt içinde üretilmesi ve temin edilmesine yönelik süt tozu üretimine destek verecek.
Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygulama Esasları Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ; belirli dönemlerde çiğ sütün değerlendirilmesi, Türkiye süt üretiminin geliştirilmesi, kayıt altına alınması ve çiğ süt fiyatlarında istikrarın oluşturulması amacıyla Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ihracat yapan imalatçı, imalatçı-ihracatçı firmaların ihtiyaç duydukları süt tozunun yurt içinde üretilmesi ve temin edilmesine yönelik süt tozu üretiminin desteklenmesi ile ilgili usul ve esasları kapsıyor. Buna göre dahilde işleme izin belgesi kapsamında ihracı taahhüt edilen işlem görmüş ürünün elde edilmesinde hammadde olarak kullanılan yağlı-yağsız süt tozunun yurt içinden temin edilmesi esas olacak. Belge kapsamında süt tozu alımı Bakanlıkça süt tozu üretim kotası tahsis edilen süt tozu üreten sanayici, imalatçı, imalatçı-ihracatçılardan temin edilecek. Önceden ihracatın gerçekleştiğinin belgelenmesi kaydıyla, belge kapsamında süt tozu üretim kotası olanlardan yurt içi alımın yapılmasına imkan bulunmaması halinde, ilgili İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin uygun görüşü ve Konsey tarafından “Yurt İçinde Temin Edilememiştir” kaşesi olması kaydıyla ithalat yapılmasına izin verilebilecek.

-DESTEKLEMEDEN YARARLANACAKLAR-

Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmeliğe uygun ve Konseye üye olan süt tozu üreten veya ürettiren işletmeciye; Dahilde İşleme Rejimi kapsamında faaliyet gösteren ve standartlara uygun olarak ürettiği veya ürettirdiği yağlı-yağsız süt tozunu kendi işletmesinde kullanmak veya imalatçı-ihracatçılara belgelendirerek satmak şartıyla ton başına ödeme yapılacak.

-BAŞVURULAR ÜÇER AYLIK DÖNEMLER HALİNDE YAPILACAK-

Desteklemeden yararlanmak isteyen süt tozu üreticileri müracaatlarını; başvuru dilekçesi ve taahhütname ile birlikte süt tozu üreten veya ürettiren işletmelerin kurulu bulunduğu il ve ilçe müdürlüklerine üçer aylık dönemler halinde yapacak. Ocak-Haziran 2012 döneminde Konsey tarafından Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne bildirilen müracaatlar bu kapsamda yer almayacak.

-KOTA MİKTARI BELİRLENMESİ-

Bu Tebliğ kapsamında süt tozu üreten veya ürettiren sanayicilerin süt tozu üretim kota miktarları kotaların dağıtım tarih ve kriterleri, yararlanıcıların taahhüt ettikleri asgari ve azami miktarlar ile 1 ay önceki ay içerisinde işledikleri süt miktarları dikkate alınarak, Konseyin teklifi üzerine Genel Müdürlükçe belirlenecek.
Hayvancılık Genel Müdürlüğü, kotaların belirlenmesinde bir veya birkaçını birlikte değerlendireceği yöntemler şöyle olacak:
“Kota tahsisinde, dahilde işleme izin belgesine sahip firmalarla sözleşme yapan imalatçı-ihracatçı firmalar ile süt tozu üreten veya ürettiren sanayicilere taahhütleri de dikkate alınarak kapasitelerine göre verebilecek. Arz fazlalığı oluşan bölgelerde süt alımını gerçekleştirecek olanlara farklı miktarda kota tahsis edebilecek. Kota tahsisi yapılacak aydan önce olmak şartıyla üretici örgütlerinin merkez birliklerince kendilerine üye olan alt birliklerin arz fazlası olarak pazarlayamadığı soğutulmuş çiğ sütün değerlendirilmesine yönelik talepler Konseye yapılacak. Bu talepler kota tahsisinde değerlendirilebilecek.”

-DESTEKLEME BİRİM FİYATININ BELİRLENMESİ-

Destekleme birim fiyatı, kota tahsisi yapılan aylar için komisyonun raporu dikkate alınarak Genel Müdürlükçe belirlenecek. Kota tahsisinin yapıldığı aydan bir önceki ay içindeki yurt dışı borsalarında oluşan yağlı veya yağsız süt tozu ortalama birim fiyatı ile soğutulmuş çiğ sütten üretilen süt tozu yurt içi üretim maliyeti farkı birim fiyat oluşumunda dikkate alınacak.
Yurt içi birim fiyat belirlemesinde soğutulmuş çiğ süt için referans fiyat uygulaması esas olacak. Konsey teklifi ile kota tahsisi yapılan ay için referans fiyat Genel Müdürlükçe belirlenecek. Süt tozu üretiminde kullanılan soğutulmuş çiğ sütün, kota tahsisi yapılan ay için belirlenen referans fiyatın altında satın alınması halinde ilgili firma bu ayın desteklemesinden faydalandırılmayacak.

-ÜRETİM PLANLAMASI YAPMAYA HAYVANCILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİ OLACAK-

Süt tozu üreten veya ürettirenlerce düzenlenen taahhütleri dikkate alarak bütçeyi aşmamak şartıyla üretim planlaması yapmaya, bu Tebliğde yer almayan hususlarla ilgili talimatlar yayınlamaya, 2012 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karara bağlı kalmak koşulu ile Hayvancılık Genel Müdürlük yetkili olacak. Üretici örgütlerince, arz fazlalığı nedeniyle pazarlanamayan çiğ sütün, süt tozu üreten veya ürettirenlerce pazarlanmasını ve üretim için ihtiyaç duyduğu çiğ sütün temin edilmesini sağlayacak düzenlemelerden Konsey yetkili kılınacak. Tebliğden yararlanmak isteyen imalatçı, imalatçı-ihracatçı firmalar stok bilgilerini aylar bazında Konseye bildirecek. Konsey ulusal bazda süt tozu üretim stoklarını Genel Müdürlüğe, Ekonomi Bakanlığı ile ihracatçı birliklerine bildirir ve aylar bazındaki destekleme birim fiyatı ile stok durumunu internet sayfasında yayımlayacak. Bakanlık tarafından kendisine verilmiş aylık süt tozu kotasını herhangi bir sebeple üretmeyen imalatçı, imalatçı-ihracatçı firmaların kotalarını, bir sonraki ay içerisinde yetkili diğer firmalara talepleri doğrultusunda verme hususunda Genel Müdürlük yetkili olacak.

-SÜT TOZU PAKETLERİNİN ÜZERİNDE “DESTEKLEME UYGULAMASI KAPSAMINDADIR” YAZISI BULUNACAK-

Bakanlık tarafından belirlenen kota miktarında geçerli aya ait bir artırım olduğunda, artırılan miktar bir sonraki aya Genel Müdürlüğün yazılı bildirimi ile aktarılabilecek ve aktarılan aya ait destekleme tutarı ile çiğ süt referans fiyatı üzerinden değerlendirilecek. İl müdürlükleri kendi belirledikleri takvimde, bu Tebliğ kapsamında süt tozu kullanılarak ihracat yapan firmaların ihraç ettikleri ürün veya ürünlerinden, kendi üretim sahalarından yurt dışı gümrük çıkış noktasına kadar her noktadan numuneler alarak gerekli analizlerinin yapılmasını sağlayacak.
Yapılan analizler sonuçları ile bu Tebliğ kapsamında alım yapan firmaya ait kapasite raporunda beyan edilen değerler arasında uyuşmazlık durumunda şahit numune analizine devam edilecek. Yurt içerisinde imalatçı-ihracatçılara satılacak olan süt tozu paketleri üzerinde “Bu Ürün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekleme uygulaması kapsamındadır” yazısı bulunacak.

-DESTEKLEME ÖDEMELERİ CARİ YIL BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK-

Destekleme ödemeleri Bakanlığın cari yıl bütçesinde hayvancılık desteklemeleri için ayrılan kaynaktan sağlanacak. Tebliğ 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı