Öne Çıkanlar teknoloji Adilcevaz çiftçi biber yarışması uşak tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Tarım arazileri su altında kalanlar yaralarını sarmaya çalışıyor
Aydın ve çevresinde etkili olan sağanak yağmur sebebiyle Büyük Menderes Nehri taşarak tarım arazilerini su altında bıraktı. Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Rıza Arslan, ilçede 30 bin dönüm ekili araziyi su bastığını ifade etti.

Ege Bölgesi'nde önceki gün etkili olan yağışlarla Büyük Menderes'te su seviyesi, son 24 saatte 5,38'den 5,82 metreye yükseldi. Taşan nehir İncirlova, Koçarlı, Söke ve Bağarası ilçeleriyle Burunköy, Akçakaya, Sarıkemer, Nalbantlar ve Pamukçular köylerinin tarım arazilerini ve bazı çiftlik evlerini su altında bıraktı. Söke ile Bağarası arasındaki karayolunda da taşkın sebebiyle geçişler kontrollu yapıldı. Çine Aydın Menderes ve İkizdere barajlarında su tutulmaya başlamasının, taşkının önceki yıllara göre sınırlı kalmasını sağladığını ancak yine de hasarın büyük olduğunu belirten Oda Başkanı Arslan, "Şu anda maddi hasarı tahmin etmek güç, sular çekildikten sonra tespit yapacağız. Taşkınların önlenmesi için Büyük Menderes Nehri'nde başlatılan ıslah çalışmalarının bir an önce bitmesini bekliyoruz. Çiftçilerimizin ürünlerine, millî servetimize yazık oluyor." dedi. Şu anda bölgede buğday ekildiğini söyleyen Arslan, "Bununla birlikte yem bitkileri ekimi yapıldı. Bu bölgede 130 bin dönüm sulanabilir arazi var. Taşkınlardan korunması gereken alan ise 220 bin dönüm.” şeklinde konuştu.

Suların çekilmesini bekleyen vatandaşlar da yetkililerden yardım beklediklerini ifade etti. Mahsulleri su altında kalan köylüler, “Buradaki arazilerin tamamında su baskını yaşandı. Bütün ürünlerimiz, hayvan damlarımız su altına kaldı. Yetkililerden çözüm istiyoruz.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı