Öne Çıkanlar tarım Gıda ağaç budaması destekleme fırın denetimi

Bu haber kez okundu.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından üretimi yapılan sertifikalı hububat tohumluk fiyatları belirlendi.

Sertifikalı hububat tohumluk fiyatları

ANKARA (AA) - Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından üretimi yapılan sertifikalı hububat tohumluk fiyatları belirlendi.

TİGEM Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taşan, yaptığı yazılı açıklamada, TİGEM genelinde 31 buğday, 9 arpa, 3 tritikale ve bir yulaf olmak üzere 44 çeşit sertifikalı hububat tohumluğu üretimi yapıldığını ifade etti.

2016-2017 yılı güzlük üretim sezonunda Orta Anadolu bölgesinde ekim sonrası ve bahar aylarında tarımsal kuraklık yaşandığına değinen Taşan, ancak nisan, mayıs ve haziran aylarında iklimin serin ve yağışlı seyretmesi, TİGEM genelindeki üretimlerde önemli derecede bir düşme olmaması nedeniyle genel olarak sertifikalı tohumluk üretiminde önemli bir düşüş olmayacağını belirtti. Taşan, şunları kaydetti:

"TİGEM üretmiş olduğu sertifikalı tohumluk fiyatlarını mümkün olduğu kadar mahsul fiyatına yakın makul seviyede tutmaya çalışmaktadır. TİGEM tohumluk fiyatlarının açıklanmasıyla birlikte kamu ve özel sektör kuruluşları tohumluk fiyatlarını TİGEM fiyatlarını baz alarak belirlemektedirler ve tohumluk piyasasının fiyatları buna göre şekillenmektedir. TİGEM damızlıkta olduğu gibi tohumculukta da öncü ve önderlik görevini sürdürmektedir."

TİGEM'in 2017 yılı tohumluk fiyatları şöyle:

TOHUMLUK ÇEŞİDİ

Tohumluğun Dağıtıcı Kuruluşlara İşletme Teslimi Peşin Bedelle Satış Fiyatı (Krş/Kg.)+KDV

MAKARNALIK BUĞDAY TOHUMLUĞU:

138

Çeşit-1252, Kızıltan-91, Fırat-93, Sarıçanak-98, Eminbey, Zühre, Gündaş

I. GRUP EKMEKLİK BUĞDAY TOHUMLUĞU

135

Basribey-95, Bayraktar-2000, Bezostaja-I, Ceyhan-99, Cömert-2, Cumhuriyet-75, ES-26, Flamura-85, Golia, Gökkan, Kayra, Kaşifbey-95, Köprü, Pandas, Selimiye, Sönmez 01, Tosunbey

II. GRUP EKMEKLİK BUĞDAY TOHUMLUĞU

133

Gönen-98, İkizce 96, Kate-a-1, Pehlivan, Ziyabey-98

ARPA TOHUMLUĞU

122

Altıkat, Aydanhanım, Bülbül-89, İnce-04, Kral-97, Şahin-91, Tarm-92

TRİTİKALE TOHUMLUĞU

125

Tatlıcak-97, Karma-2000 , Ümranhanım

YULAF TOHUMLUĞU

125

Kahraman

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,