Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları üretim abelya ağacı fidanı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Tarımda biyolojik ve biyoteknik mücadeleye para desteği yapılacak
Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ramazan Aytekin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada 2012 yılında açık alanda domates, turunçgil, elma, bağ ve örtü altı bitkisel üretimde biyolojik veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin esasları belirlendiğini ifade etti. Bitkisel üretimde biyolojik veya biyoteknik mücadele destekleme ödemesi uygulama tebliğinin Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Aytekin, bu kapsamda turunçgil, elma, bağ ve örtü altı bitkisel üretimde biyolojik veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere, kullanılan ürüne göre dekar başına destekleme ödemesi yapılacağına dikkati çekti. Aytekin, “Tebliğ ile bitkisel üretimde kimyasal mücadele yerine alternatif mücadele tekniklerinin kullanılması, kimyasal kullanımının azaltılması amaçlanmaktadır. Böylece insan sağlığının ve doğal dengenin korunması planlanmaktadır.” dedi.

Üreticilerin söz konusu desteklemeye müracaat edebilmeleri için çiftçi kayıt sistemindeki veya örtü altı kayıt sistemindeki bilgilerin güncellenmiş olması gerektiğini vurgulayan Aytekin, müracaatların örtü altı üretim için 31 Aralık 2012, açık alanda domates için 28 Eylül 2012, turunçgil için 31 Ekim 2012, elma ve bağ için 31 Ağustos 2012 tarihine kadar başvuru dilekçesi ve gerekli belgeleri ile çiftçi kayıt sistemi veya örtü altı kayıt sistemi kayıtlarının bulunduğu il müdürlüğüne yapılacağını aktardı.

Destekleme miktarları hakkında bilgiler veren Aytekin, birim destekleme miktarının örtü altında yüzde 115 oranında artırılarak 200 liradan 430 liraya, açık alanda ise yüzde 300 oranında artırılarak 20 liradan 60 liraya yükseltildiğini ifade etti. Tebliğ kapsamında örtü altı üretiminde paket toplamı dekar başına 430 TL, feromon ile tuzak kullananlara 100 TL, tül kullananlara 80 TL, faydalı böcek salımı yapanlara 250 TL destekleme ödemesi yapılacağını bildiren açık alanda üretim yapanlara dekar başına 60 ile 30 TL ödeme yapılacağını ifade etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı