Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

TMO, 270 Bin Ton Fındık İhraç Etmeyi Hedefliyor
 Toprak Mahsulleri Ofisi, Türkiye'nin tarımsal ürün ihracatında en önemli kalemi oluşturan fındıkta; 20 Haziran 2011 tarihi itibariyle 239 bin ton iç fındık ihracatı gerçekleştirildiğini, halen piyasalarda mevcut arz açığının karşılanması durumunda dönem sonunda bu miktarın 270 bin ton gibi rekor bir seviyeye ulaşarak 1 Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye'nin tarımsal ürün ihracatında en önemli kalemi oluşturan fındıkta; 20 Haziran 2011 tarihi itibariyle 239 bin ton iç fındık ihracatı gerçekleştirildiğini, halen piyasalarda mevcut arz açığının karşılanması durumunda dönem sonunda bu miktarın 270 bin ton gibi rekor bir seviyeye ulaşarak 1. 7 milyar Dolar civarında gelir elde edilebileceğini söyledi.

TMO'dan yapılan yazılı açıklamada, TÜİK verilerine göre; Türkiye'de 2010 döneminde 600 bin ton fındık üretimi gerçekleştirildiği, içerisinde bulunduğumuz dönem itibariyle üreticilerden piyasaya fındık arzının tamamlandığı bildirildi. 2011 döneminde ise mevsimin yağışlı ve serin geçmesi nedeniyle hasadın, dolayısıyla da yeni mahsul ürünlerin piyasaya çıkışının geciktiğinin ifade edildiği açıklamada, öngörülen ihracat hedefine ulaşılabilmesi için piyasalarda mevcut arz açığının karşılanması zorunluluğunun doğduğunun altı çizildi.

TMO, bu nedenle Kurumlarının stoklarındaki kabuklu fındıkların yüzde 50 sağlam iç fındık esası üzerinden ve peşin bedel mukabilinde 20 Haziran 2011 tarihi itibariyle satışa açıldığını belirtti.

-Giresun FINDIĞININ KİLOSU 5 TL-

Kdv hariç olmak üzere; Giresun kalite kabuklu fındıklarının kilogramının 5 TL, Levant kalite kabuklu fındıkların ise 4. 8 TL bedelle satılacağının ifade edildiği açıklamada, ihtiyaç duyulacak kabuklu fındık numunelerinin ise Kdv dahil kilogramı 10 TL bedelle karşılanacağı belirtildi. Fındık satışları ise Ordu, Giresun, Akçakoca, Samsun ve Trabzon Şube Müdürlüklerince gerçekleştirilecek. Kabuklu fındık satışları ile satışı yapılan ürünlerin teslimatlarına 15 Ağustos 2011 tarihinde son verileceğinin belirtildiği açıklamada, geçmiş uygulamalarda olduğu gibi 2011 hasat döneminde de üreticiden arz devam ettiği sürece satışlara ara verileceği ifade edildi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,