Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Toprakları baraj suları altında kalacak köylüye inek desteği
Tırlarla Balıkesir’den gelen Amerikan menşeli Holstein cinsi inekleri merkeze bağlı Alhanuşağı köyünde köylülere teslim eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlıklarının çiftçinin her zaman yanında olduğunu ve onların her zaman ekonomik olarak da belli bir gelir seviyesine kavuşmasını sağlamak amacıyla çeşitli projeler uyguladığını söyledi.

Bu üç köyün topraklarının büyük bölümünün baraj suları altında kalacağına işaret eden Aygül, köylülerin hayvancılığa özendirilmeye çalışıldığını vurguladı.

Kooperatiflerle birlikte Damızlık Sığırcılık Projeleri hazırladıklarını anlatan Aygül, Alhanuşağı Düzyol ve Hisartepe Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile birlikte hazırladıkları ve hayata geçirilen projeye dikkati çekti.

Proje kapsamında Alhanuşağı, Düzyol ve Hisartepe köylerine toplam 180 baş damızlık Holstein cinsi gebe düve getirildiğini anlatan Aygül, 30 çiftçinin projeye dahil edildiğini ve her çiftçiye 6 baş damızlık inek verildiğini aktardı.

Köylülerin inekleri aynı ahırda yetiştireceğini bildiren Aygül, bu ahırın yapımına da toplamda 465 bin lira harcama yapıldığını kaydetti.

"Canlı hayvan alımına ise 1 milyon 500 bin liraya yakın bir harcama yaptık" diyen Aygül, projenin toplam tutarının 1 milyon 900 bin lira tuttuğunu anlattı.

Aygül, çiftçilerin kendilerine ekonomik olarak yeterli gelir sağlayacak bir işletmeye sahip olacaklarını dile getirdi.

Bu sığırların ortalama süt verimlerinin yılda 10 tonun üzerinde olduğunu kaydeden Aygül, "Önümüzdeki dönemde hayvan başına ortalama 10 tona kadar süt alarak yöremiz ekonomisine büyük katkı sağlamak amacındayız. Bu sığırlarımızın yapılan ahırlarının hem çiftçilerimize hem köylerimize hayırlı olmasını diliyoruz" diye konuştu.

Aygül, Bakanlığın proje ile büyük bir sermaye birimi oluşturduğunu, çiftçilerin gelecek yıllarda bu desteği Bakanlığa taksitlerle ödeyeceğini ifade etti.

Alhanuşağı Düzyol ve Hisartepe Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nuri Kadak ise projenin söz konusu köylerde üretimi yapılan kayısıya alternatif olarak hazırlandığını, köylülerin kayısının olmadığı yıllarda ekonomik olarak sıkıntı yaşadığını anlattı.

Köylüler de sığırlardan iyi verim almayı ve hem kendi köylerine hem de ülkeye faydalı olmayı istediklerini belirttiler.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi