Öne Çıkanlar eğitim can erik abelya ağacı fidanı vairo badem çeşidi hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Üretime 72 milyon liralık destek verildi
Ağrı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Demirkıran, 2012 yılında üretime yönelik 72 milyon lira destek verildiğini söyledi.

        Murat Demirkıran, slâyt eşliğinde düzenlediği basın toplantısında 2012 yılını değerlendirdi, 2013 yılı hedeflerini açıkladı.

        Demirkıran, bu yıl, mera tespit, tehdit ve tahsis işlemlerini hızlandırarak mera alanlarının ıslahını gerçekleştirme ve sertifikalı tohumluk kullanımını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

        Meyveciliği yaygınlaştırmak ve hayvan genlerinin yerinde korunması ile ilgili yapılan desteklere Ağrı'yı da dâhil etmeyi planladıklarını aktaran Demirkıran, "Bu seneki hedefimiz, organik tarım ve hayvancılığın yaygınlaştırılması ve organik et üretiminde marka oluşturmak. Diyadin ilçemizde jeotermal sera kurmak. Modern besi merkezini kurmaktır.” dedi.

        Tarımsal sorunlara da değinen Demirkıran, arazilerin miras yoluyla küçülmesi, tarıma dayalı organize sanayinin olmamasının yanı sıra gelir düzeyi düşüklüğünün çiftçilerin göç etmesine yol açtığını belirtti.

        Tarımsal alanların büyük bir kısmının, kuru tarım alanı olması ile iklimin sert ve donlu gün sayısının çok olmasının üretim bitkisi deseninin sınırladığına dikkat çeken Demirkıran, teknoloji, bilimsel ve makineye yönelik unsurların yaygın olarak kullanılmaması, pazar sıkıntısı, giderlerin yüksek ve gelirlerin düşük olmasına bağladı.

        Demirkıran, en başta tarımsal organize sanayi bölgesinin kurulma gerektiğini belirtti. Göçün azaltılması ve tarımsal gelirlerin arttırılması gerektiğine vurgu yapan Demirkıran, “Bölgesel olarak uygulanacak projelere ilimizin dahil edilmesidir. Sulama alanlarının arttırılması için barajların arttırılması ve sulama ağlarının tamamlanması. Tarım danışmanlığının yaygınlaştırılması. Modern hayvan barınaklarının yapımı için destek verilmesi. Çiftçilerin eğitimi ve Pazar için çiftçinin yönlendirilmesidir.” dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,