Öne Çıkanlar tarım vairo badem çeşidi eğitim mikado kayısı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Yem bulamayan besiciye 300 lira destek
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bakanlıkta düzenlediği iftarda basın mensuplarına gündemle ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'de hububatın ihtiyacın üzerinde üretildiğini hatırlatan Bakan Eker, buna karşın dünyanın çeşitli yerlerindeki kuraklık nedeniyle hububatta dünyada sıkıntı olduğunu vurguladı. Bu nedenle arpa fiyatlarında yükselme başladığını hatırlatan Eker, TMO'nun piyasayla 100 bin ton arpa satışı kararı ile fiyat artışını durdurduğunu kaydetti. Hububattaki yeterliliğe karşın bahar aylarında beklenen yağışların gelmemesi nedeniyle sapta büyüme olmadığını belirten Bakan Eker, bunun da sap, saman gibi kaba yem sıkıntısını beraberinde getirdiğini ifade etti. Kaba yemde fiyatların arttığını aktaran Eker, bu durumda ithalata izin vererek son vereceklerini belirti. Kaba yem ihracatında KDV indirimi için Ekonomi Bakanlığı'na teklifte bulunduklarını ifade eden Eker, ithal edilecek saman, yonca, fiğ, korunga gibi kaba yemde hastalık bulunmamasına dikkat edileceğine dikkat çekti. Yem konusunda ayrıca TMO aracılığı ile piyasaya arpa sunmaya hazırlandıklarını dile getiren Eker, besicilere de destek için hayvan başına 300 TL vereceklerini kaydetti.

Ramazan nedeniyle rutin denetimlerin yanı sıra ek denetimler yaptıklarını hatırlatan Bakan Eker, 81 ilde pide fırını, pastane, şeker imalathaneleri, gıda satış yerlerinde 9 bin 514 denetimden 213'ünde olumsuzluk tespit edilerek para ve idare ceza uygulandığını ifade etti. Taklit ve tahşiş ürün ilanının süreceğini vurgulayan Eker, bütün ürünlerde denetimlerin sürdüğünü belirtti. İnternetten ürün satın alınmaması konusunda tüketicileri uyardıklarını hatırlatan Bakan Eker, markette satılan ürün sağlamken, kargo ile gelen ürünlerin sorunlu çıktığını söyledi.

Gıda güvenliği konusunda tarladan tabağa kadar denetim yaptıklarını, bu kapsamda hasat öncesinde denetimler yaptıklarını aktaran Eker, 2091 numuneden 90'ının tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit ettiklerini vurguladı. Bakan Eker, bu denetimlerde 10 ton ürünün imha edildiğini kaydetti. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi