Öne Çıkanlar trakya eğitim özel sektör teşvikleri tarım ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Basın özgürlüğüne yapılan 14 Aralık operasyonuna bir tepki de, 50 Radyo ve 30 Televizyonu temsil eden Afganistan Radyo Televizyon Birliği Başkanı Azizullah Aral'dan geldi. Aral, basın özgürlüğü konusunda her zaman örnek aldıkları Türkiye’yi, son günlerde medyaya yapılan baskılar dolayısıyla, ifade özgürlüğünde geride bıraktıklarını kaydetti.

Afganistan Radyo Televizyon Birliği Başkanı Aral, ifade özgürlüğünün öneminin toplumun ihtiyaçları ve eksiklikleri hissedildiği zaman daha çok hissedileceğini söyledi. Aral ayrıca, devlet desteği olmadan gerçek ifade özgürlüğünün de ortaya çıkamayacağını ifade etti.

"ÖRNEK ALDIĞIMIZ TÜRKİYE, DÜNYADA SORGULANIR HALE GELDİ"

Medya duayeni Aral, Afganistan’da basın alanındaki çalışmaların yeni olmasına rağmen son 12 yıl içinde ifade özgürlüğü konusunda büyük aşamalar kaydedildiğine vurgu yaptı. İfade özgürlüğü konusunda her zaman Türkiye'yi örnek aldıklarına dikkat çeken Aral, ancak Türkiye'nin artık bu konuda dünyada sorgulanır hale geldiğini şu cümlelerle açıkladı: "Afganistan’da basın alanı yeni ve daha gençken biz komşu ülkelerimizden ve dünyadan ifade özgürlüğünü örnek alıyorduk. Özelikle basın, medya, ifade ve düşünce özgürlüğünü kardeş ülke Türkiye’den örnek alarak takip ediyorduk. Ama maalesef son zamanlarda Türkiye’de ifade özgürlüğü siyasi bir baskıyla karşı karşıya. Türkiye’deki ifade özgürlüğüne yapılan baskı sadece Türkiye’de değil belki dünya genelinde sorgulanır hale geldi.”

"AFGANİSTAN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNDE İRAN'DAN İLERİYDİ; ARTIK TÜRKİYE'Yİ DE GEÇTİK"

"Türkiye’deki ifade özgürlüğünün Afganistan’a hep örnek olmasını bekledik." şeklinde konuşmasına devam eden Aral, "An itibariyle Afganistan’daki ifade özgürlüğü, Türkiye’ye göre daha iyi ve daha aktif bir şekilde kullanılıyor. Gerçi biz Afganistan’daki ifade özgürlüğü konusunda Pakistan ve İran gibi komşu ülkelerden daha ileri olduğunu biliyorduk. Ama bugünlerde Türkiye’yi de geride bıraktığımızı düşünüyorum." dedi.

Bir gazeteci olarak Türk dostlarına ve meslektaşlarına ifade özgürlüğünün ayaklar altında kalmaması için çaba göstermeleri mesajını veren Aral, halkın ve hükümetin ifade özgürlüğünü desteklememesi halinde, 21. asırdaki özgürlüğün kaybolacağı uyarısında bulundu.

"TÜRKİYE’NİN SON YILLARDAKİ BAŞARILARININ TEMELİNDE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VARDI"

Son 15-20 yıl içinde Türkiye’nin gelişmesinde ve parmakla gösterilen ülkeler arasında yer almasında basın ve ifade özgürlüğündeki payın büyük olduğunun altını çizen tecrübeli gazeteci Aral, siyasetçilere tavsiyelerde bulundu: "Türkiye ifade özgürlüğünü kısıtlayacak bir ülke değil aslında. Basın özgürlüğü Türkiye’ye hayat veren su gibidir. Çünkü Türkiye Batı ülkeleriyle, Avrupa ile ekonomi ve siyaset gibi birçok alanda rekabet içinde. Bundan dolayı, Türkiye Cumhuriyeti ifade özgürlüğü alanında tarih boyunca elde ettiği bu kazanımları hiçbir zaman elden bırakmamalı. Türk siyasetçileri daha iyi bilmeleri gerekiyor ki bir ülkenin gelişmesi için ifade özgürlüğünün oynadığı rolü hiç kimse ve hiçbir şey oynayamıyor.”

Öte yandan Afganistan Radyo Televizyon Birliği Başkanı Aral, gözaltına alınan meslektaşlarının da en kısa zamanda serbest bırakılması ümidini taşıdığını belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi