Öne Çıkanlar Gıda karaman il özel idare makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Bartholomoes: UNESCO'nun Sümela'ya ilgisinden mutluluk duydum
Sümela Manastırı'nda düzenlenen ayine katılanlara Rumca ve Türkçe hitap eden Fener Rum Patriği Bartholomoes, Sümela'da ayin yapmayı nasip ettiği için Allah'a şükretti. Bartholomoes, "UNESCO'nun Sümela Manastırı'nın restorasyonu ile ilgili girişimlerini öğrenmekten büyük mutluluk duydum. Bu çalışmaların bölgenin, dünya ölçeğinde tanıtılmasında önemli bir rol oynayacağına ve sonuçta bölge insanına fayda sağlayacağına inanmaktayım." dedi.

Trabzon'un Maçka ilçesinin Altındere Vadisi'ndeki Karadağ'ın eteklerinde yer alan Sümela Manastırı'nda 4.sü düzenlenen ayinde Patrik Bartholomoes, "Hükümetimize inanç özgürlüğü konusunda gösterdiği hassasiyet için teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunmaktayız. Kur'an-ı Kerim'de kendisinden en iyi şekilde bahsedilen Meryem Ana'yı anmak üzere bugün hep birlikte dua etme bahtiyarlığına ulaştık. Ayinimize Avusturalya'dan, Ukrayna'dan Amerika'dan, Yunanistan'dan ve Gürcistan'dan din adamlarının yanı sıra muhtelif ülkelerden Ortadokslar katılmakta. Sümela'ya gelmek biz din adamları için olduğu kadar her inançlı Hristiyan için de mukaddes bir tecrübedir. UNESCO'nun da ilgisini yönelttiği din ve kültür zengini Sümela Manastırı'ndan insanlığın barışı ve esenliği için dua ediyoruz. Hep beraber dua edeceğiz. Allah hepimizi şerden korusun." şeklinde konuştu.

Sümela'nın girişinde kemençe ile karşılanan Patrik Bartholomoes'un yönettiği ayine Avusturya Başepiskoposloğu'ndan Apoloniados Episkoposu Serafim ile Ukrayna Kilisesi'nden Bruvavsko Episkoposu Kerkurios ile birlikte yaklaşık 350 kişi katıldı. Müslümanların geçmiş Ramazan Bayramı'nı da tebrik eden Bartholomoes'u Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin karşılarken, Ermeni Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç de ayini takip etti.

Sümela Manastırı'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen özel izinle 88 yıl aradan sonra ilk kez 2010 yılında gerçekleştirilen ayin dördüncü defa yapıldı. Ayin için yurtiçi ve yurtdışından gelen turistler, sabahın erken saatlerinde güvenlik görevlilerinin kontrolünün ardından manastıra alındı. Kısa bir süre sonra da Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindeki din adamları manastıra geldi. İlahilerin okunmasıyla başlayan ayinde Patrik Bartholomeos, dua etti. Dini ritüellerin yerine getirilmesinden sonra Bartholomeos, manastırdakileri kutsadı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,