Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Bitki üzerinde sentetik örümcek ağı üretildi
Bir grup Brezilyalı araştırmacı laboratuvar ortamında sentetik örümcek ağı üretmeyi başardı. Henüz geliştirme aşamasında olan proje, örümceklerin biyolojik özelliklerinin kopyalanarak, ipliksi ağların bitkiler üzerinde yetiştirilmesini esas alıyor.

Embrapa adlı biyoteknoloji şirketinde yapılan araştırma, örümcek ağının ticari kullanımını artırmayı hedefliyor. Projenin mimarı olan Elibio Rech, geliştirilen teknik sayesinde doğal yaşamı tahrip etmeden, aynı özelliğe sahip örümcek ağı elde etmenin mümkün olacağını ifade ediyor.

Üretilen esnek ve dayanıklı maddenin plastik malzemelerle de karşılaştırılabileceğini söyleyen Rech, üretim maliyetini azaltmak için örümcek hücresini soya fasulyesine yerleştirdiklerini söylüyor. Rech ayrıca, seri üretime geçilmesi halinde sentetik örümcek ağının hafif ve dayanıklı yapısı sayesinde, birçok sanayi alanında kullanılabileceğini belirtiyor.

Sentetik ağ, laboratuvarda üretilen örümceklerden alınan DNA ve protein kalıplarının bitkilere aşılanması yoluyla elde ediliyor. Araştırmacılar, aynı tekniğin şimdiye kadar birçok laboratuvarda başarıyla uygulandığını ve özellikle ilaç sektöründe yaygın bir şekilde kullanıldığını söylüyor.

Dünya ilaç sektöründe biyoteknoloji gelirlerinin yıllık 10 milyar dolara ulaştığı ve piyasadaki ilaçların en az yüzde 10’unun bu şekilde üretildiği ifade ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,