Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi besi sığırı yetiştiriciliği bekir pakdemirli lavanta yetiştiricilliği antalya fuar

Bu haber kez okundu.

Çin geleneklerini unutuyor diye öğrencilere Noel yasağı koydu
Çin’de bu yıl bazı okullar, öğrencilerin Noel arifesindeki etkinliklere katılmalarını yasakladı. Gerekçesi ise öğrencilerin kendi geleneklerini unutmasının önüne geçmek.

Çin medyasına göre, ülkenin kuzeybatısındaki Xian şehrinde bulunan Kuzeybatı Üniversitesi’nde, yasak kapsamında öğrencilerin sınıflarda kalması için sınırlama getirildi ve sınıflarda Çin kültürüne ait filmler gösterildi. Doğudaki Wenzhou şehrinde de eğitim bürosu, okullara, kampüslerinde Noel temalı etkinliklere ev sahipliği yapmamasını istedi.

Haberlerde, öğrencilerin bu karardan çok memnun olmadığı ve kendi eğlencelerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini söylediği dile getiriliyor. Bazı okullardaki yetkililer ise öğrencilerini kendi kültürüne göre eğitme ve ‘Noel’in ticarileşmesinden uzak tutma hakkı olduğunu belirtiyor.

Üniversite ve eğitim bürosu, bildiriler yayınlayarak, amaçlarının basit bir şekilde Çin’in geleneksel kültürünün ülkede popülaritesi artan Batının tatil ve eğlencelerinden korumak olduğu vurgulandı.

Resmi Xinhua ajansına göre ise, Wenzhou şehri eğitim bürosundan Zheng Shangzhong, Noel yasaklarının amacının Batı bayramlarını ortadan kaldırmak olmadığı, buna karşın Çinlilerin Batı kaynaklı festivallere karşı takıntılarını tersine çevirmek olduğunu söyledi.

Zheng, okulların, öğrencilerine Fener Bayramı, Ejderha Kayığı ve Çin yeni yılı (Bahar Bayramı) gibi Çin'in geleneksel festival ve bayramlarının manasını daha çok anlatma zorunluluğu bulunduğunu da vurguladı.

Çin’de Noel kutlamaları ve Noel temalı süsler, geleneksel bayramları geride bırakmış durumda. Çin’de özellikle Noel alışverişi, Noel partileri ve eğlenceleri, gençler arasında moda haline geldi ve buna olan ilgi her yıl artıyor. Dolayısıyla yetkililerin, Çin kültüründeki yozlaşmaya karşı aldıkları söz konusu kararların, ne kadar etkili olacağı ise merak konusu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi