Öne Çıkanlar jakaranda fidanı kefir aa meyve ağacı budama teknoloji

Bu haber kez okundu.

Demirtaş: Hükümet “paralel yapı” söylemini örtü olarak kullanıyor
Carnegy Moskova Araştırma Merkezi’nde yapılan “Suriye ve Türkiye arasında Kürtler” konulu konferansa katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’de ekonomik, toplumsal, bazı sosyal olayların bütün neden ve sonuçlarıyla Fetullah Gülen cemaatine yüklenmesi ve sorumluluğun Gülen cemaatinde olduğu iddiası hükümetin bir çok sorunun üstünü örtme gerekçelerinden biri haline geldiğini söyledi.

Türkiye’de devlet içinde bir kısım yapılanmalara gidilmiş olabileceğini, bu kesimlerin soruşturulmasına ve işledikleri suçların yargılanmasına da karşı olmadıklarını ifade eden Demirtaş, “Fakat toplumdaki haksız ve adaletsizliklere karşı toplumdaki bu itirazların yer yer protestoların, isyan duygusunun tamamının ‘paralel yapının’ kışkırtması olarak söylemek saçmalıktan başka bir şey değildir. Toplumun bu rahatsızlığının görmezden gelinmesidir. Yani Gezi olaylarında insanlar huzursuzluklarını dile getirmek için sokaklarda protesto hakkını kullandılar. Bunu ‘paralel yapının’ kışkırttığını söyleyen hükümet oradaki talepleri görmezden geldi. Rüşvet ve yolsuzluk mevzusunda da hükümet aynı şekilde davrandı. Kobani eylemlerinde de aynı anlayışla yaklaştı. O nedenle hükümet için ‘paralel yapı’ söylemi bir örtüye dönüştü. Örtü olarak kullanmaya başladı.” eleştirisi getirdi.

AKP hükümetinin 11 yıl bu kesimlerle birlikte çalıştığını hatırlatan Demirtaş, “Şimdi muhalefeti bastırmak için her konuda ‘paralel’ yaptığı iddiası ile üstlerin örtülmesini kabul etmiyoruz. Türkiye toplumunda önemli bir itiraz önemli bir muhalefet var. Bu muhalefet kışkırtmayla, provokasyonla ayağa kalkan bir muhalefet değildir. Bu gerçek bir muhalefettir. Şunun bunun oyunları ve tezgahlarıyla ortaya çıkan itirazlar değil bunlar. Türkiye’deki itirazlar gerçek itirazlardır.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE ÖZERKLİK VE YERİNDEN YÖNETİM TARTIŞILMALI

Ortadoğu tarihi değişimlerin yaşandığı bir süreçten geçildiğini, katı merkezi diktatörlük yönetim modellerinin hiçbir ülkeye demokrasi ve özgürlük kazandırmadığını kaydeden Demirtaş, “O nedenle özerklik ve benzeri modellerin mutlaka Ortadoğu’da tartışılması lazım. Türkiye’de de biz bunu tartışmak istiyoruz. Partimiz bunu savunuyor. Yerinden yönetilen modelleri hayata geçirmemiz lazım. İşte Rojava Kürdistanı (Suriye’nin kuzeyi) bunu pratikte deniyor. IŞİD’ın bütün işini gücünü bırakıp neden Kürtlerle savaştığını ve ısrarla küçük bir kasabayı ele geçirmeye çalıştığını anlamak zor değil. IŞİD’ın gizli veya açık bir çok ülkeden militan, lojistik, istihbarat desteği alarak Kobani’yi ele geçirmesi için neden teşvik edildiğini anlamak kolay. Bu modeli boğmak isteyenler ya mevcut statüden memnun olanlar, ya egemenlik ve iktidar alanları kurup kendi çıkarları doğrultusunda bölge halklarını bir kez daha köleleştirmek isteyenler IŞİD eliyle Kobani’ye saldırıyor. IŞİD asla İslam’ı temsil etmiyor, bu örgüt çok geçmişi temsil ediyor.” eleştirisi getirdi.

ÖCALAN’LA GÖRÜŞMELERİN MÜZAKEREYE DÖNÜŞMESİNİ İSTİYORUZ

Kürt halkının ulusal birliğini önemli ölçüde sağlamış siyasi bir güç haline geldiğini ifade eden HDP Eş Genel Başkanı, “Sayın Öcalan ile Türkiye’de devlet ve hükümet arasında İmralı’da devam eden görüşmelerin müzakereye dönüşmesi için çaba sarf ediyoruz. Müzakereye dönüşürse bunun, az önce ifade etmeye çalıştığım ilkeler etrafında kalıcı bir barışa dönüşmesi için mücadele ediyoruz. Rusya Ortadoğu’da, İran, Irak, Suriye ve ülkemiz Türkiye ile güçlü ilişkileri olan bir ülke… Rusya’da kurduğumuz ilişkilerin artarak ve kurumsal hale gelerek çoğalması için uğraşacağız. Suriye’de çözümün kolay ve hızlı olmayacağının farkındayız. Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’in girişimiyle bir konferans hazırlığı çağrısı var. Bunu da yakından takip ediyoruz… 2015’te Türkiye’de genel bir seçim olacak. Bizler bu seçimde etkili bir sonuç almak için varız. Bizim için seçimler ciddi bir toplumsal mücadelenin parçasıdır.” şeklinde konuştu.

GENEL AF SEÇİMLERDEN SONRA TARTIŞILABİLİR

Yolsuzluk ve hırsızlıklara hoşgörü ile yaklaşmanın mümkün olmadığını ifade eden Demirtaş, bir kısım suçluların ısrarla korunduğunu, bununla birlikte adil yargılama olmadığı için hapishanelerin son 12 yılda 3 kat daha fazla dolduğunu söyledi. Türkiye’de uzun tutukluluk sürelerinin sorun olduğuna değinen Demirtaş, “Toplumdaki eğer suç varsa da suçu oluşturan ortamın yaratan iktidarın politikaları olduğu için cezaevleri bu kadar doldu. Tüm bu gerekçeler ortaya dökülürken cezaevlerinin bu kadar dolu olmasına mutlaka bir çözüm bulmak lazım. Ama bu genel afla mı olur, bunu seçimlerden sonra daha sağlıklı tartışır Türkiye.” değerlendirmesinde bulundu.

KOBANİ’Yİ IŞİD’DEN TEMİZLEYECEĞİZ

Demirtaş’ın katılımı ile gerçekleşen toplantıya HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, Suriye PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Carnegie Merkezi uzmanı Aleksey Malaşenko, Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Orta Asya ve Orta Doğu Masası Başkanı Yelena Suponina, Regnum haber ajansı uzmanı Stanislav Tarasov, Rusya'da faaliyet gösteren Kürt Sivil Toplum Kuruluşları Uluslararası Birliği Başkanı Merab Şamoyev ve diğer Rus uzmanlar katıldı.

Müslim de konuşmasında, Kobani’de kahramanca savaştıklarını, yakın zamanda Kobani’yi IŞİD’ten temizleyeceklerini söyledi. IŞİD’in Türk sınırından yararlandığını iddia eden Müslim, “Bu mücadelede başka Kürtler de bize yardım ediyor. Özellikle Kuzey Kürdistan’dan. Kürdistan’ın her bölümündeki Kürtler birleşmeye hazır. Hiç bir Kürt ortak süreci atlatmak istemiyor.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı