Öne Çıkanlar interfresh şiddetli yağış aa lavanta hatay tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Demirtaş: Sınırlar zamanla anlamını kaybedecek, şimdi konuşmuyoruz
Rusya’nın başkenti Moskova’da Komünist Parti’yi ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rus resmi haber ajansı Sputnik ve Kommersant gazetesine özel açıklamalarda bulundu.

Kommersant’a konuşan Demirtaş, Rusya’nın geleneksel olarak Kürtlerle doğrudan temas kurmadığını ve Türkiye üzerinden görüştüğünü söyledi. Moskova’nın Kürt konusuna yaklaşımının yetersiz olduğunu belirten Demirtaş, “Rusya’da artık bu bakış açısının da geride kalması lazım. Türk makamlarının da yaklaşımı değişti. Türkiye’de 20 aydan bu yana barış süreci devam ediyor. Tüm bunları Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde masaya yatıracağız.” dedi.

“Sınırları değiştirmeyi gündeme getirecek misiniz?” sorusuna cevap veren Demirtaş, “Şimdi bunları ciddi olarak konuşma zamanı değil. Ama bölgede durum hızlı olarak değişiyor..” ifadelerini kullandı. Demirtaş, “Türkiye Kürdistan’ı ile Suriye Kürdistan’ı arasındaki sınır bir gecede çizildi ve sembolik. Zamanla anlamını kaybedecek.” şeklinde konuştu.

Sputnik’e açıklamada bulunan Demirtaş, Rusya ile ilişkilere önem verdiklerini, Kürt sorununun Rus-Türk ilişkileri bağlamında görüşülmesi gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Parti olarak bugün Rusya ile mevcut olan temas kıtlığını gidermeye çalışıyoruz. Kürtlere yönelik Rusya’nın politikası Soğuk Savaş’ın refleksine maruz kalmış durumda ve bazı gerçeklerle bağdaşmıyor. Günümüzde Rus-Türk ilişkilerinde Kürt faktörü ikinci planda kalıyor. Kürtler yaşadığı ülkesine karşı konumda değil. Bizler Rus-Türk ilişkileri bağlamında Kürt sorununu ele almaktan yanayız. Tabii ki Rus-Türk ilişkilerine sorun oluşturmadan. Fakat Kürtlerin hak özgürlükleri ve demokrasi sorunları mutlaka çözülmeli.” dedi.

Rus-Türk ilişkilerinin geliştirilmesinin önemini vurgulayan HDP Eş Genel Başkanı, “Biz bu ilişkilerin geliştirilmesinden yanayız. Ayrıca Rus-Kürt ikili ilişkilerinin artırılmasının başka birilerine karşı dönüşeceğini de düşünmüyoruz.” şeklinde konuştu.
Rusya Komünist Partisi Başkan Yardımcısı Dmitri Novikov ile görüşen Demirtaş, Moskova’nın Ortadoğu’da sorunların çözümünde önemli rol oynadığını ifade etti. Partisinin dini dahil aşırılıkçılıkla mücadele ettiğine işaret eden Demirtaş, Kürtlerin sorunlarının adil şekilde çözülmesinden yana olduklarını söyledi.

Noivkov da Komünist partisi olarak Kürtlerin sorunlarının çözüm arayışı bağlamında Demirtaş ve partisini desteklediklerini vurguladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi