26 Haziran 2017 Pazartesi

Doğu’nun meyve ve sebzesi demiryoluyla Çin’e ulaşacak

Türkiye’nin doğusunda üretilen yöreye has meyve ve sebzelerin yurt dışındaki hedef pazarlara ulaşamadığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, alternatif bir tren hattıyla ihracatın önünün açılabileceğini söyledi

02 Haziran 2017 Cuma 10:57
Bu haber 211 kez okundu
Doğu’nun meyve ve sebzesi demiryoluyla Çin’e ulaşacak
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Doğu’nun meyve ve sebzesi demiryoluyla Çin’e ulaşacak
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin doğusunda üretilen yöreye has meyve ve sebzelerin yurt dışındaki hedef pazarlara ulaşamadığını söyledi. Arslan, “Yöreye has çok özel meyve sebzeler üretiliyor ama bunlar hedef pazarlara ulaşamadığı için yerelde tüketiliyor, dolayısıyla üretim de artmıyor ancak ürünler, demiryolu marifetiyle hedef pazarlara, buradan çıkıp son nokta olan yere gidebilir hale gelince insanlar çok daha fazla üretebilir, çok daha fazla satmak isteyebilir hale gelecek” diye konuştu.

Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunu kullanacakların bu yolun kolu olan Kars-Iğdır-Dilucu-Nahçıvan üzerinden güneydeki bölgelere gidilebileceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

3 ülke taraf

“Edirne’den bir tren Kars’a geldikten sonra, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nu kullanacaksa Kazakistan’a, Türkmenistan’a dolayısıyla Çin’in kuzeyine gitmiş olacak. Bir de alternatif oluşturmak istiyoruz, Kars üzerinden Iğdır-Dilucu-Nahçıvan’a dolayısıyla İran’a gidecek bir hat. Bu da yine Türkiye üzerinden doğu istikametine giden yüklerin İran’a, oradan Pakistan’a, Hindistan’a, Çin’in de güneyine erişebileceği bir koridoru tamamlamış olacak. Bu projeyi o yüzden çok önemsiyoruz. Azerbaycan ve Nahçıvan ile çok sıkı ilişkiler içinde çalışıyoruz. Aynı zamanda İran ile süreçleri beraber yürütüyoruz. Etütlerde belli bir aşamaya geldik. Tabi uluslararası projeler, Bakü-Tiflis-Kars tecrübelerimizde gösterdi ki sadece bir ülkenin hazır olması yetmiyor. Muhatap olan diğer ülkelerin de hazır olması gerekiyor.”
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV