Öne Çıkanlar trakya eğitim özel sektör teşvikleri tarım ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Eski İsrail askeri: Filistinlileri canlı kalkan olarak kullandım, pişmanım!
İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik insanlık dışı uygulamalarına sessiz kalamayarak başlattıkları ‘Sessizliği Bozmak’ girişimi dünyada ses getirmeye devam ediyor. Belçika devlet kanalına konuşan girişimin öncüsü Yehuda Shaul, “(Askerdeyken) bizzat benim işlediğim suçların listesi çok kabarık. Filistinlileri canlı kalkan olarak kullandım. Onlarca el bombasını sivillerin bulunduğu mahallelere attım. Ama, askerlik boyunca ben ‘iyilerin’ tarafında olduğuma inanıyordum.” diye konuştu.

Belçika’nın devlet televizyonuna çalışan ve yaptığı haberlerle ses getiren savaş muhabiri Rudi Vranckx, izlenimlerini www.check-point.be’de paylaştı. Batı Şeria’da tanıştığı Shaul’un hikâyesine de yer veren Vranckx’un haberine göre, 31 yaşındaki Yehuda Shaul, katı Ortodoks bir ailede yetişti. Dini eğitim veren bir Yahudi okulundan mezun olduktan sonra İsrailli tüm erkek ve kız gençleri gibi zorunlu askerlik yaptı. 2001’den 2003 yılları arasında üç sene İsrail ordusunda asker olarak ‘vatani görevini’ ifa eden ve çavuş rütbesine kadar yükselen Shaul, Filistinlilerin başlattığı İkinci İntifada sürecinde silah altında vazife yaptı.

Kudüs’ün güneyinde bulunan El Halil şehrinde görevli Shaul, Batı Şeria’daki İsrail askerlerini ‘işgal ordusu’ olarak tanımlıyor. Shaul, “(Askerdeyken) bizzat benim işlediğim suçların listesi çok kabarık. Filistinlileri canlı kalkan olarak kullandım. Yerleşimlere açılan ateş sonrasında onlarca el bombasını sivillerin bulunduğu mahallelere attım. Ama, askerlik boyunca ben ‘iyilerin’ tarafında olduğuma inanıyordum.” diye konuştu.

SHAUL SESSİZ ÇOĞUNLUĞA SESLENİYOR: SESSİZ KALMAYIN

İnsanların ya problemin ya da çözümün parçası olduğunu kaydeden Shaul, “Sessizliği bozmak bana göre sorumluluğa sahip çıkmaktır. Ne yaptığımı fark ettiğim anda benim için başka bir seçenek yoktu. Ya problemin bir parçasısın ya da çözümün. Ben çözümün yanında olmayı tercih ettim. Benim gibi başkalarını da sessizliği bozmaya çağırıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’de yaşananların dünyada yaşanan acılardan daha az ya da daha fazla olmadığını kaydeden Shaul, “Meydana gelen insan kaynaklı korkunç olaylara baktığınız zaman bunların az sayıda kişiler tarafından yapıldığını görürsünüz. İlk gruba göre daha fazla sayıda kişiler ise yaşanan korkunç olaylardan fayda sağlıyor. Geriye kalan sessiz çoğunluk ise her zaman için problemin merkezinde yer alıyor. İşte bu yüzden çağrıda bulunuyorum; Sessiz kalmayın.” dedi.

ESKİ İSRAİL ASKERİ ‘SESSİZLİĞİ BOZMAK’ İÇİN ÖRGÜT KURDU

İsrail ordusundan ayrıldıktan sonra olayları farklı değerlendirmeye başlayan Yehuda Shaul, nasıl bir çevrede doğup büyüdüğünü, askerlik süresince nelere ortak olduğunu fark eder. Böyle düşünenin sadece kendisinin olmadığını gören Shaul, askerlik boyunca yaşadıklarını, orduda şahit olduklarını kamuoyu ile paylaşmaya karar verir. Yani, sessizliği bozmak ister. Shaul, tüm ülkeyi gezerek kendisi gibi askerden sonra pişman olanlara ulaşarak onların tecrübelerini dinler. Kişisel olarak başlattığı bir girişimi ülke geneline yayan Shaul, ‘Breaking the Silence’ (Sessizliği Bozmak) adını verdiği sivil toplum örgütü oluşmasına öncülük etti. Shaul, bu çerçevede kitaplar yayımlarken, konferans ve panellerin yanı sıra yabancılara ve İsraillilere askerlik yaptığı yerleri gezdirerek İsrail’in Filistin topraklarındaki illegal yerleşim politikasının sonuçlarını anlatmaya çalışıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi