Öne Çıkanlar tarım eğitim mehmet aydın biber yarışması vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Hacıların en fazla tercih ettiği hediyelik; inci, gümüş ve tesbih
Hac vazifesini tamamlayıp Medine'ye gelen hacıların, alışveriş günleri devam ediyor. Hacılar, namaz sonrası çevreyi gezerek, sevdiklerine hediyelik eşyalar almaya çalışıyor. Hediyelik eşyalar için kimileri sokak aralarındaki seyyar satıcıları, kimileri ise pasajlardaki iş yerlerini tercih ediyor.

Mescid-i Nebevi'de namaz çıkışı kapıların önleri bir anda seyyar satıcılarla doluyor. Misvaktan eşarpa, esanstan oyuncaklara kadar birçok ürün ucuz fiyata alınabiliyor. Tezgahları genellikle fiyatı 10 riyal (yaklaşık 6 TL) olan ürünler kaplıyor. Sokak aralarında çocukların bile oyuncak sattığı görülebiliyor. Türklerin esnaflarla diyalog kurması zor olmuyor. Fiyatlar genellikle elle de işaret edilerek söyleniyor. 1 TL, yaklaşık 1,7 riyal ediyor. Alışverişlerde Türk lirası da kabul ediliyor.

İş yerleri de namazın bitimi ile kepenklerini açarak ürünlerini sergilemeye başlıyor. Suudi Arabistan'da kurallara göre iş yerleri namaz saatinde açık tutulamıyor.

Ezan okunması ile birlikte kapanan kepenkler, namaz sonrası yeniden açılarak ticarete devam ediliyor. İnci satıcısı Adil Kartal, hacıların hurma ve zemzemden sonra en fazla inci, gümüş ve tesbih aldıklarını dile getirdi. Müşteriler de Türkiye'ye elleri boş gitmemek için hediyelik eşyalar aldıklarını ifade etti. Esnaf Battal Erdem de hacıların kendilerinden daha çok çevresini sevindirmek için hediyelik eşyalar aldığına dikkat çekti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,