Öne Çıkanlar Üretici çiftçi eğitim tarım Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

İletişim Profesörü Pleios: Senaryo, hapis gerekçesi olamaz
Atina Üniversitesi İletişim ve Medya Bölüm Başkanı Prof. George Pleios, Türkiye'de 14 Aralık'ta medyaya yönelik yapılan operasyonu kınadı. "Hiç kimseyi bir senaryo dolayısıyla hapse atamazsın." diyen Prof. Pleios, "İfade ve basın özgürlüğü, demokrasinin temel unsurlarından birisidir. Eğer ifade ve basın özgürlüğü yoksa demokrasi de yoktur." dedi.

1837'de kurulan Yunanistan'ın ilk yüksek eğitim kurumu Atina Üniversitesi'nin İletişim ve Medya Bölüm Başkanı Prof. Pleios, Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Prof. Pleios, "İfade ve basın özgürlüğü, demokrasinin temel unsurlarından birisidir. Eğer ifade ve basın özgürlüğü yoksa demokrasi de yoktur. O zaman hükümet otokrat bir usulle yönetiyor demektir. Görüşün açıklanması ve dile getirilmesi cezalandırılamaz." dedi.

"MEDYA İKTİDARI DENETLER"

"İfade ve basın özgürlüğü hakkı, her şartta kutsal ve dokunulamaz olmalıdır. Kişi sadece fikirleri dolayısıyla kritik edilebilir. Görüşün açıklanması ve dile getirilmesi cezalandırılamaz." diyen Yunan akademisyen, şöyle devam etti: "Basın ve ifade özgürlüğü, hem vatandaşlar hem de bütün ülke için iyidir. Medya görüşünü ifade edemedikten sonra iktidarın denetlenmesi mümkün olmaz. İktidar denetlenemezse orada çürüme olur. Basın, vatandaşlar lehine iktidarların icraatlarını kanunlar ve anayasaya uygun yapıp yapmadığı kontrol eder."

Basın ve medyaya kovuşturmaların tam tersi sonuçlar verdiğine dikkat çeken Prof. Pleios, "Bu hem vatandaşların hem de uluslararası camianın tepkisine sebebiyet verir. Bu aynı zamanda ülkeyi uluslararası demokratik camiadan soyutlayabilir." uyarısında bulundu.

"BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İYİ BİR ZIRHTIR"

Atina Üniversitesi'nin İletişim ve Medya Bölüm Başkanı Prof. George Pleios, "Basının kovuşturulmasının sonu yok. Dünyada krizleri ve tehditleri bertaraf edebilmek için daha fazla özgürlüklere, demokrasiye ve oksijene ihtiyaç var. İfade özgürlüğü tahrik eden kötü bir şey değil tam tersine ülke için iyi bir zırhtır." ifadelerini kullandı.

"SENARYO HAPİS GEREKÇESİ OLAMAZ"

Samanyolu Yayın Grup Başkanı Hidayet Karaca'nın senaryo gerekçesiyle tutuklanmasına tepki gösteren Prof. Pleios, "Hiç kimseyi bir senaryo dolayısıyla hapse atamazsın. İfade ve basın özgürlüğünde temel prensip, kişinin ifadeleri değil fiilleri sebebiyle cezalandırılabileceği gerçeğidir. Türkiye'de son operasyonlar sebebiyle gazetecilerin gözaltına alınması ve tutuklanmalarını AB başta olmak üzere Yunanlar, gazeteciler ve akademik camia reddediyor." dedi.

"GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMALI"

Türkiye'nin basın ve ifade özgürlüğünü kabul eden ülkeler arasında bulunduğunu kaydeden Prof. George Pleios, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye'de özgür medyaya yapılan operasyon, bir darbedir. Gazeteciler derhal serbest bırakılmalı, görevlerini yapmalarının önündeki engeller kaldırılmalıdır. Eleştiri dünyada hiç bir hükümetin hoşuna gitmiyor. Ama demokrasilerin vazgeçilmez bir parçası, iktidara eleştiri yönetmektir."

Türkiye'de düzenlenen medya sempozyumlarına katılarak sunumlarda bulunduğunu belirten Yunan akademisyen, 'gazetecilere özgürlük' kampanyasına imza koyduğunu da sözlerine ilave etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı