Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank Üretici eğitim tarım

Bu haber kez okundu.

Sao Paulo’da kuraklık alarmı
Brezilya’nın 20 milyon nüfusu aşan şehri Sao Paulo’da, kuraklık alarmı yaşanıyor. Genellikle ülkede ilkbahar mevsiminde en fazla yağış düşmesine rağmen, küresel ısınma ve sera gazlarının etkisiyle Sao Paulo eyaleti, son 20 yılın en büyük su sıkıntısını çekiyor. Daha önce ülkede 104 merkezde su kullanımı karneye bağlanmışken, durum bazı şehirlerde giderek daha da kötüye gidiyor.

Mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklıklar, son 50 yılın en üst seviyesine çıkmış durumda. Beklenen yağışların görülmemesi ise buharlaşmayı hızlandırarak içme suyu kaynaklarının hızla azalmasına sebep oluyor.

Daha önce benzeri yaşanmamış kuraklık ile barajlardaki suyun yüzde 95’i tükendi. Geçen hafta ikinci kez tekrardan vali seçilen Geraldo Alckmin’e, suyu karneye bağlamadığı için eleştiriler yöneltiliyor.

Kuraklık bununla kalmayıp, komşu iki eyaleti de derinden etkiliyor. Sao Paulo’dan sonra iki önemli eyalet olan Rio de Janeiro ve Minas Gerais eyaleti arasında, kaynak savaşı yaşanıyor. Üç eyalet nehir kaynaklarından elde edilen içme suyu için, birbirlerine düşman kesilmiş durumdalar.

Şimdiye kadar Sao Paulo kentinde tedbir olarak, geceleri su basıncı azaltılıyor ve vatandaşlar suyu ekonomik bir biçimde kullanmaları için teşvik ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı