Öne Çıkanlar eğitim akif özkaldı vairo badem çeşidi fındık hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Şehirli Türklerin devlet kurumlarına güveni azalıyor
Türkiye’de hükümet, ordu ve yargıya olan güvenin küçük yerleşim birimlerinde arttığı, nüfusu 100 bini aşan yerlerde ise giderek azaldığı tespit edildi.

Washington merkezli Gallup şirketinin Mayıs ve Haziran aylarında yaptırdığı ankete göre nüfusu 100 bini aşan yerlerde hükümete güven yüzde 43 düzeyinde. Küçük şehir ve kasabalar ile kırsal kesimde ise bu oran yüzde 68’e ulaşmış durumda.

Gallup’un 2011 seçimleri öncesindeki araştırmasında hükümete güven hem kırsal kesimde hem de şehirlerde yüzde 60 civarındaydı. Bu makasın giderek açıldığına dikkat çeken Gallup, sonuçlarda Gezi olaylarının rolü olsa da bu trendin önceden başladığını vurguladı.

Şehirli Türkler arasında güvenin azaldığı tek devlet kurumu hükümet değil. 2011’de yüzde 57 seviyesinde olan ‘yargıya güven’ oranı yüzde 49’a düşmüş durumda. Kırsal kesimde ise tersine yüzde 57’den 66’ya yükseldi.

En büyük fark ise orduya güven oranında. Bu oran, 2011’de her iki kesimde de yüzde 75’in üzerindeyken bugün kırsalda yüzde 83, şehirde ise yüzde 59 seviyesinde. Yine de ortalamaya bakıldığında en çok güven duyulan devlet kurumu yüzde 68 ile ordu. Onu yüzde 56 ile yargı ve yüzde 54’le hükümet takip ediyor. Anket, Ergenekon davasında karar açıklanmadan önce gerçekleştirildi.

‘ORDU HÜKÜMETİN KONTROLÜNDE’ DÜŞÜNCESİ

Anket sonuçlarını yorumlayan Gallup analisti Jan Sonnenschein, Türkiye’deki asıl kırılma noktasının AK Parti seçmenleri ile ‘seküler kesimleri’ destekleyenler arasında değil, devlet kurumlarına güvende ayrı düşen kırsalda ve şehirde yaşayanların arasında olduğu sonucuna vardı.

Gallup anketlerine göre, 2008’de hükümete güvenmeyenlerin yüzde 71’i orduya güvendiğini söylerken, bugün bu kesimlerin orduya güveni de yüzde 48’e düşmüş durumda. Gallup analisti, hükümetine muhaliflerinin artık, ordunun hükümet tarafından kontrol edildiği fikrine daha fazla kani olduğunu belirtti. Ergenekon davası başladıktan sonra hükümet karşıtlarının yargıya güveni de büyük ölçüde azaldı. 2008’de yüzde 44 olan bu oran bugün yüzde 13’e düştü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,