Öne Çıkanlar Gıda karaman il özel idare makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Türkiye’ye gelen ilk Ugandalı öğrencilerden Stella Ritta Akullo, Türklerin Uganda'da alan taraf değil hep veren taraf olduğunu söyledi.

Yaz tatili için geldiği memleketi başkent Kampala’da Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Stella, Türkiye ve halkına karşı ayrı bir sevgi beslediğini söyledi.
2000 yılından beri Türkiye’de yaşayan Stella, Türk okullarının desteğiyle Türkiye’ye gelen ilk Ugandalı öğrencilerden biri.

Bursa’da yaşayan Stella, eğitim amacıyla geldiği Türkiye’de Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği’nden mezun oldu. Türkiye’de yaşamaktan çok mutlu olduğunu dile getiren Stella, duygularını şöyle dile getirdi: "Türkiye’de yaşamaktan çok memnunun. Almış olduğum sevgi, saygı, değer öyle fazla ki artık Türkiye’den ayrılamıyorum. İnsanları çok samimi, cana yakınlar, çok sevecenler, yemekleri ise çok muhteşem. Güneşi, denizi, her şeyi çok güzel. Her konuda muhteşem bir yer. Türkiye’de yaşayan insanlar çok şanslı."

ÖNCE ÇALDILAR, SONRA TÜRK DİYE İADE ETTİLER
Uganda’da Türklere karşı ayrı bir ayrıcalık olduğuna dikkat çeken Stella, yıllar önce Türkiye vatandaşı bir şahsa yönelik yaşanmış bir olayı hatırlattı. "Bundan 15 sene evveldi. Uganda’ya gelen ilk Türklerden biri kaza yapıyor. Bunu gören kimi Uganda vatandaşları olay yerine gelip, 'Beyaz adam kaza yapmış, bize hep kötülük yapmışlardan biri. Bunu soyalım.' deyip pasaportu dahil üzerinde ne varsa alıyorlar. Pasaportu açıp gözde geçiren Ugandalılar 'Ama bu Türk', deyip pasaportu geri verip yardım seferberliği başlatıyorlar. Ve kaza yapan Türkiye vatandaşını hemen hastaneye götürüyorlar. Çalmış oldukları para ve eşyalarını da geri veriyorlar." Stella, bunun Ugandalıların Türkleri ne kadar sevdiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

ALMAK İÇİN DEĞİL VERMEK İÇİN GELİYORLAR
Türkiye insanının farklı olduğuna dikkat çeken Stella, konuşmasını şöyle sürdürdü. "Uganda’da elbette başka beyaz insanlar da yaşıyor. Ama Türkler daha farklı, çünkü almak için gelmiyor; vermek için geliyorlar. Her açıdan Uganda’ya katkı yaparak yaşıyorlar. Mesela burada açılan Türk okullarında okuyan çocuklarımız, çok faydalı insanlar olarak bu okullardan çıkıyor. Eğitimlerini tamamlayan gençlerimize iş imkânları sağlıyorlar."

THY VE ELÇİLİK ÇIĞIR AÇTI
Türkiye’ye vizesi için yıllarca Kenya gidip geldiklerini ve ulaşım ağı olarak da Birleşik Arap Emirlikleri’ni kullandıklarını belirten Stella, THY’nin Uganda’ya seferler düzenlenmesini ve Kampala’da Türkiye büyükelçiliğinin açılmasının ise kendileri açısında devrim niteliğinde olduğunu aktardı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,