Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

2011'de 8 bin 551 bağ, bahçe ve sera mavi bayrak aldı
Uygulama kapsamında 2010 yılında 3 bin 39 bağ, bahçe ve seraya mavi bayrak asılırken, 2011 yılında bu rakam 8 bin 551’e yükseldi. 16 ilde başlayan çalışmada il sayısı da 29’a çıktı. 13 ürün grubunda yürütülen projede, analizlerden geçen 4 bin 42 ürün örneği kalite bakımından belgelenerek mavi bayrak logosu ile pazara sürüldü.

Taze sebze ve meyvede ihracat ve iç tüketimde kalite sorununun yaşanmaması için Bakanlık 2010 yılından bu yana ‘Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi’(EKÜY) çalışması yürütüyor. Gönüllülük esasına dayalı proje kapsamında, üretim sezonu başlamadan önce proje personeli tarafından köylerde tanıtım toplantıları ve eğitim çalışmaları yapılıyor. Projede yer alıp teknik elemanların tavsiyeleri doğrultusunda üretim yapmak isteyen gönüllü üreticilere ‘mavi bayrak’ veriliyor. Mavi bayraklı sera, bağ ve bahçelerde tüm tarımsal faaliyetler teknik elemanların kontrolü altında yapılıyor. Teknik personel uygun ürün seçimi ve çeşitliliği, toprak işleme, bitki sağlığı, sulama, gübreleme, budama, münavebe gibi sistemlerin uyumlu bir şekilde kullanımı için üreticiye yardımcı oluyor. Üreticiler devamlı eğitime tabi tutuluyor ve hatalı uygulamaların önüne geçiliyor. Özellikle zirai mücadele uygulamalarında daha az ilaç kullanılarak, üretici girdileri azaltılıyor, aşırı ilaçlama ve gübre kullanımının önüne geçilerek çevre kirlenmesi önleniyor.

Mavi bayrak almak isteyen gönüllüler, üretim sezonu başlamadan önce EKÜY proje personeli ile bir araya geliyor. Gönüllü üreticilerin tarım alanları incelemeye alınıyor. Kaliteli ürün için toprak analizi, uygun ürün seçimi ve çeşitliliği, toprak işleme, bitki sağlığı, sulama, gübreleme ve budama ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Eğitim çalışmalarına katılarak projede yer almak isteyen üreticilere tarlalarına asmak üzere mavi bayrak veriliyor. Bayrağın asılı olduğu bahçelerde yapılan tüm tarımsal faaliyetler kayıt altına alıyor. Hasat sonrası ürünler de yine aynı şekilde mavi bayrak logosuyla pazarlanıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı