Öne Çıkanlar çiftçi Üretici tarım mustafa kemal paşa new york borsası

Bu haber kez okundu.

4 bin ton ihracat yapan Manisa'da ayva hasadı başladı
Türkiye, ayva üretiminde 128 bin tonla dünyada birinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin ayva üretimine büyük katkı sağlayan Manisa’da hasat başladı. Manisa merkez ve ilçelerinde, kapama ayva bahçeleri her geçen yıl artıyor. Manisa, ayva üretiminde Türkiye sıralamasında üretim alanında 9, üretimde 11, meyve veren ağaç sayısında 10. sırada yer alıyor.

Son yıllarda ayva üretiminde depolama kolaylığının olması ve pazarda iyi fiyat bulması sebebiyle üreticilerin kapama ayva bahçe tesisine hızla yöneldiklerini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa’nın bereketli topraklarının ayva üretimine çok elverişli olduğunu söyledi. Bin ile 10 bin metre arası yükseklikteki hemen her bölgede ayva üretimi yapıldığını aktaran Çebi, “İlimizde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 92 ayva üreticisi var. 2013 yılında, yaklaşık bin dekar alanda 2 bin 200 ton üretim yapıldı. 88 bin 660 ayva ağacı varlığına sahip ilimiz, yaklaşık 82 bin ağaçtan verim alabiliyor. 2013 yılı sonu itibariyle ilimizden 4 bin 18 ton ayva ihraç edilmiştir.” dedi.

Kapama bahçe tesisi kurmak isteyen üreticilere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında hibe desteği verdiğini dile getiren Hasan Çebi, “Üreticilerin, kaliteli ürün elde etmeleri için fidan cinslerini iyi seçmeleri gerekiyor. Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar kapsamında il müdürlüğü olarak, çiftçilerimize her türlü yardımı yapıyoruz. Bu kapsamda bakanlığımızın vermiş olduğu yüzde 50 oranında hibe desteğiyle üreticilerimiz, kapama bahçe tesisi kurmakta zorlanmıyorlar. İl ve ilçe müdürlükleri olarak, üreticilere her türlü konuda desteğimiz devam ediyor.” diye konuştu.

Ayvanın protein ve mineral açısından çok zengin bir meyve olduğunun ve birçok hastalığa iyi geldiğinin de altını çizen Çebi, “Ayva protein, şeker, organik asit, demir, bakır, potasyum gibi mineraller ve A, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyve. Tohumları ise yağ ve protein içeriyor. Birçok hastalığa şifa olan ayva kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarına iyi geliyor. Şeker içeriğinin düşük olması nedeniyle şeker hastaları tarafından da yenebilen bir meyve olan ayva yaprağı, çiçeği, hattâ tohumlarıyla son derece faydalı.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı