Öne Çıkanlar ağaç budaması tarım adana tarım fuarı kapanış fiyatı papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

5 firma bir araya geldi, KOSGEB'den 250 bin lira hibe aldı
Adana’da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)'nın sağladığı 250 bin TL hibe desteği için 5 tekstil firması bir araya geldi. Kurdukları ortak şirketle üretime başlayan 5 firma, yüzde 50’den fazlası kadınlardan oluşan 25 kişiye istihdam sağladı.

    Kentin yoğun göç alan bölgelerinden merkez Yüreğir ilçesinin Koza Mahallesi’nde İşbirliği-Güç Birliği Destek Programı kapsamında kurulan tekstil işletmesinde, daha önce hiçbir mesleği olmayan ev kadınları makine başında seri üretim yapıyor. Adana’da çok yaygın olmayan penye grubunda da üretim yapılan işletmede, kadınlar, gün boyu çalışarak zamanın nasıl geçtiğini anlamadıklarını söylüyor. Dünün işsiz, bugünün meslek sahibi kadınları, artık evde boş oturmak yerine aile bütçelerine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyor.

    Proje Koordinatörü Cevdet Şeker, yaptığı açıklamada, Şekeroğlu, Atılım, Buyuran, Gürbüz Nakış ve İrfan Tuhafiye’den oluşan 5 şirketin bir araya gelip kurdukları şirkete KOSGEB’in 250 bin TL hibe desteği sağladığını, bunun Adana’da ilk ve şuana kadar da tek örnek olduğunu ifade etti. Şeker, söz konusu şirketlerin mevcudiyetini korumanın yanında yeni bir şirkete de ortak olduklarını belirterek, "Buradaki ana amaç üretim ve istihdam. Zira, Adana, Türkiye’de işsizlik rekorları kıran bir kent. Tekstil ise en fazla istihdam sağlayan sektör. Bazı fabrikalar vardır milyonlarca TL’lik yatırıma rağmen teknoloji sayesinde 5-10 kişi istihdam eder. Tekstil ise daha az yatırım bedeliyle kat kat daha fazla istihdam sağlar. Bunun örneğini burada yaşıyoruz." dedi.



HEDEF 100 KİŞİYE İŞ VERMEK

    Kentin yoğun göç alan bölgelerinden Yüreğir’in Koza Mahallesi’nde kurulan hazır giyim üretim atölyesinde tasarım, kesimhane, üretim, ütü ve kalite kontrol bölümleri bulunuyor. Şeker, ‘’Yaptığımız hazır giyim üretiminde Adana’da çok fazla görülmeyen penye grubuna da yer veriyoruz. Üretimimizin önemli bir bölümünü de ihraç etmeyi hedefliyoruz.’’ diye konuştu.

    Şeker, teknolojik imkanlara sahip makinelerle kaliteli, hızlı, verimli üretim yapmakla kalmayıp AD-KON adıyla da markalaştıklarını, oluşturdukları bu markanın adının kalitesiyle anılacağını kaydetti. Çalışan elemanların önemli bir bölümünün kadınlardan oluştuğuna dikkati çeken Şeker, şöyle devam etti: "Üretimi kalifiye elemanlarla yapmak için İŞKUR aracılığıyla 25 işsizimizi eğitime tabi tuttuk. Bunlardan 15’ine istihdam sağladık. Toplamda ise atölyede 25 kişi çalışıyor. İleriye dönük hedefimiz bu sayıyı ilk etapta 100’e tamamlamak."

    Şeker, KOSGEB’den Adana’da bu kadar fazla hibe desteği alabilen tek projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Biz yolu açtık. Dileğimiz, daha çok firmanın bu destekten faydalanarak üretim ve istihdama katkı sunmasıdır." dedi. Şeker, Avrupa’nın tekstil üretiminden uzaklaştığını, Uzakdoğu’nun kalitesiz üretimiyle gözden düştüğünü, bu nedenle Türkiye’nin genç nüfusuyla bu sektörde öncü ülke konumuna geleceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı