Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

500 Milyarlık İhracat Hedefinde Dev Güçbirliği
ANKARA (ANKA) – Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), dünyada yaygın bir ağa sahip perakende devi Tesco-Kipa, Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirdikleri organizasyonda yaklaşık 60 yabancı şirket temsilcisi Türk firmalarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. TİM Başkanvekili Ahmet Akbalık, “TİM olarak yurtdışına yaptığımız ihracat odaklı gezilerin yanı sıra artık dünyanın büyük perakende devlerini de ihracatçılarımızdan mal almalarını sağlamak adına Türkiye’ye davet ediyoruz ve ihracatın artırılmasına katkı sağlıyoruz” dedi.
TİM’den yapılar yazılı açıklamaya göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi, tüm detaylarıyla planladığı ve yol haritasını çıkardığı 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefi için her anlamda çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda, dünya perakende devi Tesco ile geçen yıl bir alım heyeti organizasyonu yapılmış ve gıda sektöründe yaklaşık 3.5 milyon euroluk bir satış gerçekleştirilmişti. TİM ve Tesco, Türkiye ihracatının artırılması ve gerekli standartlara sahip Türk ürünlerinin Tesco raflarında yerini alabilmesi adına ilk kez bu yıl gıda dışı sektörlerde de benzer bir organizasyon gerçekleştirdi. Tesco’nun Orta Avrupa Satın Alma Ekibi koordinasyonu, TİM organizasyonu ve Ekonomi Bakanlığı destekleriyle Tesco’ya mal tedarik eden yaklaşık 60 yabancı firma temsilcisi Türk firmalarıyla ikili görüşmeler yaptı ve büyük iş bağlantıları gerçekleştirildi.

-TİM PERAKENDE DEVLERİNİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDECEK-

İkili görüşmeler öncesinde TİM’de düzenlenen basın toplantısında konuşan TİM Başkanvekili Ahmet Akbalık, TİM olarak Türkiye’nin ihracatının artırılması için çalışmaların her alanda devam ettiğini belirtti. “Yurtdışına yaptığımız ihracat odaklı gezilerin yanı sıra artık dünyanın büyük perakende devlerini de ihracatçılarımızdan mal almalarını sağlamak adına Türkiye’ye davet ediyoruz ve ihracatın artırılmasına katkı sağlıyoruz” ifadesini kullanan Akbalık, Tesco dışında Singapur, Kanada ve Çin’den de büyük perakende firmalarının önümüzdeki dönemde TİM’in misafiri olacaklarını kaydetti.
Türkiye’nin en iyi malı en iyi fiyata veren ve coğrafi konumuyla ulaşımda büyük imkanlar sunan bir ülke haline geldiğini vurgulayan Akbalık, Tesco ile yapılan buluşmadan büyük bir enerji elde edileceğini söyledi. Akbalık, “Tesco ile daha önce de başarılı bir organizasyon yaptık, yeni ve ciddi iş bağlantıları yapıldı. Biz bu bağlantıların sürekli olmasına çok önem veriyoruz. Uzun vadeli iş birliği iki taraf için de yararlı olacaktır. Türkiye’ye güvenen Tesco’ya, Tesco Kipa adı altında Türkiye’ye yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

-TÜRKİYE VE TESCO BİRLİKTE BÜYÜYECEK-

Tesco Orta Avrupa Gıda Dışı direktörü Chris Holmes konuşmasında, geçen yıl gıda alanında yapılan işbirliğine ve olumlu sonuçlarına değinerek; “Artık kurulan bu köprüyü gıda dışı için de kurmak istiyoruz” dedi. Tesco’nun tüm dünyada yaygın ve güçlü bir ağı olduğunu hatırlatan Holmes, Türkiye’nin ekonomisine büyük katkıları olacağını ifade etti. Holmes, “Ürün çeşidi oldukça geniş Türkiye’nin potansiyeline güveniyoruz ve Türkiye ile birlikte büyümek istiyoruz” dedi.

-“TÜRKİYE’DE KALMAYA VE BÜYÜMEYE KARARLIYIZ”-

Tesco – Kipa Gıda Dışı Direktörü Mike Arnott ise Türkiye ile TİM aracılığıyla kurdukları ilişkiden mutluluk duyduklarını belirterek, Türkiye’nin hem mesleki hem de kişisel anlamda büyük fırsatları barındırdığını söyledi. “Geçen yıl Orta Avrupa ülkelerini simit, helva ve Türk balıklarıyla tanıştırdık. Bu yıl gıda dışı ürünlerde de başarılı işbirliğimizi sürdürmek istiyoruz, Türkiye’de kalmaya ve büyümeye kararlıyız” ifadelerini kullanan Arnott, Türkiye’nin ekonomik performansı ve yeniliğe açık yapısının çekiciliğini artırdığını ifade etti.
Arnott, Tesco Kipa olarak geçen yıl gıda alanında yaklaşık 300 milyon TL’lik ihracat yaptıklarını hatırlattı. 131 olan mağaza sayılarını 150’ye çıkarmayı hedeflediklerini açıklayan Arnott, “Mağazalarımızda satılan öz ürünlerin yüzde 99’u, gıda ürünlerinin yüzde 87’si ve en çok satılan 10 gıda ürününün 9’u Türk ürünleri. Umarım, gıda dışı alanlarda da benzer başarıyı yakalarız” dedi.(ANKA)
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,