Öne Çıkanlar tarım fakıbaba eğitim kapanış fiyatı jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Açıkta böğürtlen hasadı başladı
Örtü altında yılın ilk böğürtlen üretimini gerçekleştiren Silifkeli üreticiler, açıkta yetiştirdikleri ve yaz aylarının son meyvesi olarak nitelendirdikleri böğürtlen hasadına da başladı. 45 ton rekolte beklenirken ilk hasat edilen böğürtlenler kozmetik ve gıda sanayiine kilosu 3 liradan satılıyor. İlerleyen günlerde yapılacak sofralık böğürtlen hasadı sonrası fiyatın daha yüksek olacağı belirtiliyor.

Mersin Silifke Böğürtlen Üreticileri Birlik Başkanı Fatih Güngör, Türkiye’de ilk örtü altı böğürtleni Silifke’de ürettiklerini hatırlatarak, açık arazide yetiştirdikleri böğürtlenin hasadına da başladıklarını belirtti. Yaz aylarının son meyvesi olarak nitelendirdikleri ve 15 dönüm açık arazide yetiştirdikleri böğürtlenden yaklaşık 45 ton ürün beklediklerini ifade eden Güngör, "15 gün önce hasada başladık. Şu anda iç piyasadan oldukça fazla talepler var. Yurdun çeşitli bölgelerine böğürtlen gönderiyoruz. İlk hasat olduğu için rekolte şu an için az. Önümüzdeki günlerde sofralık ürün taleplerine cevap vermeye başlayacağız. Şimdilik kozmetik ürün ve gıda sanayi sektörlerindeki firmalara ürün tahsis ediyoruz. Gıda sanayisi için ilk ürünümüzü kilosu 2.75 kuruş ile 3 lira arasında satıyoruz. Ama sofralık olarak hasat edildiğinde fiyatı yükselecektir." diye konuştu.

Bölge çiftçileri için alternatif bir ürün olarak üretimine başlayarak kısa sürede üretim ağını genişlettiklerini belirten Güngör, Silifke’de birlik üyeleriyle beraber 100 dönüm arazide böğürtlen dikimi yaptıklarını ve önümüzdeki yıl rekoltede artış sağlayacaklarını, bu kapsamda 300 ton ürün hasat etmeyi planladıklarını dile getirdi.

Meyvenin sağlık yönünden de birçok faydası olduğunu söyleyen Güngör, "Uzmanlar, özellikle sindirim sistemi ve kanser tedavisine karşı çok iyi geldiğini söylüyor. Ayrıca sabahları tüketilirse iştahınızı açıyor ve dinç kalmanızı sağlıyor." bilgisini aktardı.

Hasatta çalışan işçiler ise durumdan çok memnun olduklarını, tarım arazilerinde sezon sonu olmasına rağmen böğürtlenin bölgede yaygınlaşmasıyla iş sezonunun uzadığını ve bu sayede işsiz kalmadıklarını söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı