Öne Çıkanlar e-fidancim fakıbaba can erik hasadı antalya fuar anfaş fuar

Bu haber kez okundu.

Adana'da 2 bin aile geçimini arıcılıkla sağlıyor
Adana'da 2 bin ailenin geçimini arıcılıkla sağladığı belirtildi.
Adana Arı Yetiştiricileri Birliğinin düzenlediği '1. Bal Yarışması' TÜYAP Adana Fuar Alanında gerçekleştirildi. 32 yerli üreticinin katıldığı yarışmada ballar, genel görünüm, temizlik, berraklık, aroma ve yoğunluk açısından değerlendirildi.
Adana İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Turan Otlu, yarışma sonuçları açıklanmadan önce yaptığı açıklamada arıcılığın dar gelirli veya imkanları kısıtlı aileler için az yatırım ve az işletme sermayesi ile yapılan bir iş, özellikle kırsal alanda yaşayan aileler için iyi bir geçim kaynağı ve istihdam sahası olduğunu belirtti.
Türkiye'de 5 milyon 200 bin adet arı kolonisi olduğuna dikkat çeken Otlu, "Bal üretimi yıllara göre değişmekle birlikte 70 - 80 bin ton civarındadır. Bunun 30 bin tonu çam, 40-50 bin tonu çiçek balıdır. Adana'da ise 370 bin civarında arı kolonisi sayesinde 2 bin aile geçimini arıcılıktan sağlamaktadır" dedi.
Adana'nın arı sayısı bakımından Muğla ve Ordu illerinden sonra üçüncü olduğuna işaret eden Otlu, sağlıklı bir neslin yetişmesi için ilköğretim öğrencilerine her sabah bal verilmesi çağrısında bulundu.
Türkiye'de arıcılığın bir kanunu olmadığına dikkat çeken Otlu, "Ülkemiz gerçeklerine uygun olarak çıkarılacak arıcılık kanununun faydalı olacağı kanısındayız" dedi. Otlu, yarışmanın birinciyi seçmekten ziyade balı tanıtmak ve Adana'nın önemli bir arıcılık merkezi olduğunu kamuoyuna duyurma amacı taşıdığını vurguladı.
Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Akmaz ise Çukurova'nın tarımda lider olduğunu söyledi. Bölgenin, bal üretiminde önem taşıdığını belirten Akmaz, üretimin her geçen gün geliştiğini kaydetti. Akmaz, içerisine naftalin koyarak balın adını kirletenler olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, "Bal hep bal gibi olmalıdır" dedi.
Konuşmaların ardından yarışmanın sonuçları açıklandı. Dereceye giren ilk üç bal üreticisine tüm, yarım ve çeyrek altın, tüm yarışmacılara plaket ve koruma kıyafetinin verildiği yarışmada Durmuş Ali Koçan (İmamoğlu) birinci, Mesut Aşama (Pozantı) ikinci, Zekeriya Kaymaz (Kozan) üçüncü oldu.
Törene Azerbaycan Tarım Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ferhad Emineov, İran Tarım Bakanı Yardımcısı Bay Mesud Muhammediyan, Adana Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek ile birlikte çok sayıda bal üreticisi katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi