Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı kefir trakya tarım

Bu haber kez okundu.

Ahlat’ta şeker pancarı üretimi arttı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bu yıl 105 bin 79 ton şeker pancarı üretildi.

2017 yılında 17 bin 810 dekar alanda ekilen şeker pancarı hasadı sona ererken, dekar başına ise 6 ton verim alındığı belirtildi. Türkiye’nin patates ambarlarından biri olarak da anılan Ahlat, şeker pancarı üretimiyle de bölgenin önemli ihtiyacını karşılıyor. Yüzlerce çiftçi patatesin yanı sıra şeker pancarı ekimi yaparak ekonomiye önemli katkı sağlıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden, geçen yıla oranla ilçede şeker pancar ekim alanlarının da verimin de arttığını belirterek, “İlçemizde bu yıl oldukça iyi bir şeker pancarı verimi elde edilerek hasat tamamlandı. Geçen yıllara oranla verim ve ekim alımlarında da artış gözlendi. Üretilen şeker pancarları fabrikanın belirlediği fiyattan alınıyor. Çiftçilerimize hayırlı ve bol kazançlar diliyorum” dedi.

İlçede oldukça iyi bir tarım potansiyeli olduğunu belirten AHZO Başkanı Demirden, Van Gölü havzasındaki Ahlat’ta patates, şeker pancarı, fasulye, domates, kavun ve karpuz başta olmak üzere birçok sebze ile meyvenin yetiştirildiğini ve ilçede alternatif ürün bolluğunun yaşandığını, fakat yeterince kendilerini anlatamadıklarından dolayı bazı ürünlerde pazar sıkıntısı çektiklerini anlattı. Bölgede domates, mısır, ayçiçeği, patates, pancar, fasulye, elma, armut, üzüm, kısacası akla gelebilecek birçok ürünün yetiştiğine değinen Başkan Demirden, Ahlat’ın adeta bir tarım cenneti olduğunu da sözlerine ekledi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı