Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Aladağ’da 9 bin dekar zirai arazi su ile buluşacak

Adana’nın Aladağ ilçesindeki Kasımlı Barajı ve sulaması kapsamında 9 bin dekar zirai arazi su ile buluşacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, DSİ olarak son 14 yılda Adana’da 10 baraj ve 1 gölet inşa ettiklerini belirterek, “530 bin dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 400 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 53 derenin ıslahını tamamladık” dedi.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen GÖLSU projesi kapsamında Adana’nın da nasibini aldığını ifade eden Acu, ’’Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Adana-Aladağ Kasımlı Barajı ve Sulaması İnşaatı tamamlandığında 8 bin 900 dekar arazinin sulanması sağlanacak” diye konuştu.

Projede ulaşım yolları, memba batardosu, derivasyon dipsavakkonduvisi, plinth betonu, 898 kotuna kadar baraj gövdesi, dolusavak yapısı enerji kırıcı kanalı ve borulu şebeke hattının 3 bin 180 metre CTP boru döşenmesi imalatlarının tamamlandığını kaydeden Acu, "Projede kalan baraj gövdesi, dolusavak, borulu şebeke imalatları en kısa zamanda tamamlanacak. Projenin hayata geçmesi ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek olup buda bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracaktır” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı