Öne Çıkanlar çiftlik bank çiftçi Üretici tarım mustafa kemal paşa

Bu haber kez okundu.

Ankara’dan Türkmenistan’a koyun ihracatı
Geniş mera alanları ve topografik yapısıyla küçükbaş hayvancılık için müsait olan Ankara’dan yurt dışına koyun ihracatı başladı.
Güdül ilçesinde yetiştiricilik yapan Osman Nuri Günay isimli yetiştirici Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Türkmenistan’a 190 baş damızlık koyun ihracatı yaptı. Dokuz yıldır hayvancılıkla uğraşan Osman Nuri Günay 22 baş damızlık koç ve 158 baş damızlık koyun ihracatı gerçekleştirdi.
Yurt dışından hayvan ithal ederken artık ihraç eden bir yetiştirici olduğunu vurgulayan Günay, “Yurt dışından Romanov ırkı koyunlar getiriyordum. Ama istediğimiz verimi alamadık. Bizde yerli ırklarımızı yetiştirmeye başladık ve çok memnun kaldık. Artık yerli ırklarımızı ihraç ediyoruz. Bu Bakanlığın uyguladığı ‘Halk Elinde Islah’ projesiyle sağlanan bir başarıdır. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Dünya’nın en iyi koyun ırkları Türkiye’de. İthal ettiğimiz Romanov ırkı kuzular altı ayda 46 kg. ağırlığa ulaşamazken, bizim ırklarımız 56 kg. ağırlığa ulaşıyor. Türkiye’nin dışarıdan koyun ithal etmesine gerek yok. İthalat çok büyük hata olur” dedi.
Son yıllarda gelişen hayvancılığa dikkat çeken Günay, Kızılcahamam ilçesinde sekiz yıl önce 1,550 civarında olan koyun sayısının şuanda 22 bin civarına ulaştığını belirtti. Günay, bu başarının hayvancılığa verilen destek ve “Halk Elinde Islah” gibi uygulanan önemli projelerle sağlandığını da vurgulayarak, desteklerinden dolayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e, Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan’a ve Ankara İl Müdürü Muhsin Temel’e teşekkür etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı