Öne Çıkanlar chicago borsası interfresh fuar hatay tarım fuarı ığdır pamuğu özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Antbirlik, kütlü pamuğun kilogramını 1,70 TL’den alacak
ANTALYA (CİHAN) -  Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Abdullah Balaban, bu sezon birliğe bağlı kooperatiflerde randıman esasına göre kütlü pamuk alımı yapılacağını kaydetti.

Kooperatiflerce yapılacak alımında randımanın yanında pamuğun neminin de önem taşıyacağını belirten Balaban, “39 randımana ve yüzde 10 neme sahip Beyaz ST-1 baz kalite kütlü pamuğun avans alım fiyatı 1,70 TL. Randıman oranı yükseldikçe kütlü pamuğun fiyatı da 0,02 Kuruş daha yüksek olacak.” dedi.
Randıman düştükçe de tersi durumun söz konusu olacağını aktaran Balaban, şunları kaydetti: “Nem oranı baz nem oranından yüzde 1 daha az olduğunda fiyat yüzde 2, nem oranı baz nem oranından yüzde 2 daha az olduğunda fiyat yüzde 4 daha yüksek olacak. Bunun yanında nem oranının her yüzde 1 artışında fiyat da aynı şekilde baz nem oranına göre her yüksek nem oranında yüze 1 daha düşük olacak. Bu sistem uzun yıllardır tüm Türkiye’de uygulanıyor. Açıkladığımız fiyatlar mevcut piyasa koşullarında verilebilecek en iyi fiyat.”
Antbirlik üreticisini tohumdan ürünün tarladan hasadına kadar geçen her aşamada desteklediklerini vurgulayan Abdullah Balaban, bu çerçevede 2011/2012 ürün alım dönemi için Antbirlik ortaklarına yaklaşık 25 milyon TL değerinde ihtiyaç malzemesi dağıtıldığı bilgisini verdi.
Bu rakamın geçen yılın yaklaşık iki katı olduğuna dikkat çeken Balaban, “Antbirlik sayesinde Antalya bölgesinde neredeyse bitme noktasına gelen beyaz altın yeniden ayaklandı. 2011/2012 ürün alım döneminde tahminlerimize göre yaklaşık 35 bin ton kütlü pamuk alımı yapılacak.” dedi.
Balaban, “Birliğimiz her dönemde üretici ortaklarının yanında oldu.” diyerek şu değerlendirmede bulundu: “2011–2012 kütlü pamuk hasat döneminin tüm ortaklarımıza hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah tüm üreticilerin beklentilerini karşılayacak bir hasat yılı olur, havaların da iyi gitmesiyle yüksek verimlilik ve kalitede ürün hasat edilir, çiftçimizin yüzü güler. Tüm çiftçi dostlarımın hasadı bol kazancı yüksek olsun.”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi