Öne Çıkanlar Üretici çiftçi eğitim tarım Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

Araban Ovası’nda arpa hasadı buruk başladı
Arpa ve buğday ekili 135 bin dönümlük Araban Ovası’nda, ilk arpa hasadı buruk başladı. 2014 yılının ilk arpa hasadını yapan Arabanlı çiftçiler, geçen yıllara göre yaptıkları hasatta, bu yıl umduklarını bulamadı.

Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Ziraat Mühendisi Zeynel Güneş, Vakkas Karademir’e ait 90 dönümlük arpa ekili araziye gelerek yılın ilk arpa hasadını inceledi. 90 dönümlük arpa ekili alanda 2013 yılı hasat döneminde dönüme 500 kilogram buğday aldığını dile getiren çiftçi Karademir, bu yılki hasat döneminde ise dönümüne sadece 100 kilogram arpa aldıklarının bilgisini verdi.

Karademir, “2013 yılı hasat döneminde aynı tarlamda ekili olan buğday hasadında dönüme 500 kilogram buğday hasadı almıştım. Bu yılki hasat döneminin başlamasıyla aynı tarlamda yaptığım arpa hasadında dönüme 100 kilogram verim aldım. Kış ve bahar mevsiminde yağışların az olması ve mevsimin kurak geçmesi nedeniyle dönümüne ancak 100 kilogram arpa verimi aldım. Biçerdöver kirasını bile karşılayamadım.” dedi.

Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Vekili Ziraat Mühendisi Zeynel Güneş ise nisan ve mayıs aylarında yağışın az olması ve mevsimin kurak geçmesi nedeniyle istenilen verimin alınamadığını ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı