Öne Çıkanlar tarım aa kapanış fiyatı muğlada yağmur makam aracı

Bu haber kez okundu.

Asi Nehri taşınca 40 bin dönüm ekili alan sular altında kaldı
Hatay’da geçen hafta sonu kar ile başlayan ardından sağanaklarla devam eden yağış yüzünden, Amik Ovasında yaklaşık 40 bin dönüm ekili alan sular altında kaldı.

Sağanak yağışın eriyen kar sularıyla birleşmesiyle debisi yükselen Asi Nehri, Altınözü ilçesine bağlı Bohşin, Apaydın, Boynuyoğun, Kurtuluş, Demirköprü köyleri ile Hacıpaşa beldesinin bir kısmı ile yaklaşık 40 bin dönüm tarım arazisini sular altında bıraktı.

Hacıpaşa, Bohşin, Apaydın ve Kurtuluş köylerini Antakya’ya bağlayan karayolu da yer yer sular altında kalırken, araçlar yolda ilerlemekte zorlandı.

Aşırı yağış sebebiyle dolan Suriye’deki barajların kapaklarının açılması ihtimali de Hataylı çiftçilerin en büyük korkusu haline geldi.

Suriyeli misafirlerin yaşadığı Boynuyoğun çadır kenti de su baskını tehdidiyle karşı karşıya. Devam eden sağanak yağışlar sebebiyle çadır kentin etrafı sularla kaplanırken, kuvvetli yağışlar yüzünden su seviyesi yükselen Asi Nehrinin sularıyla çadırlar arasında yaklaşık 5 metrelik bir mesafe kaldı.

Apaydın, Bohşin ve Kurtuluş köylerinde yaklaşık 35 bin dönüm ekili alanın sular altında kaldığını söyleyen Apaydın Köyü muhtarı Ömer Çağatay, "Ortalama 20-30 bin dekar arazi sular altında kaldı. Hacıpaşa’dan Bohşin, Apaydın, Kurtuluş ve Asi üzerinde bulunan bütün mıntıka, tüm topraklarımız şu anda su altında kaldı. Bir hafta önce de Asi Nehri taşmıştı ancak bu kadar değil, şimdi kar yağışının arkasından gelen yağmurlar Asi’nin seviyesini yükseltti.” dedi. Devlet Su İşlerinin baskınları önlemek için tedbir aldığını ancak yeterli olmadığını belirten Muhtar Ömer Çağatay, “Devlet Su İşleri tedbir aldı, bu alınan tedbirler şu anda yetmiyor.” diyerek alınan önlemlerin yetersiz kaldığını söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı